Kuzhina / 9 Shtator 2022, 15:39

Fileto pule me salcë speci

Fileto pule me salcë speci

PËRBËRËSIT PËR 4 PERSONA: 4 fileta pule, 2 speca të kuq, të prerë në kubikë të vegjël ose në rripa të hollë të gjatë, 200 ml pana për kuzhinë + 3
lugë pana (do t’i përdorim në fund), gjalpë, kripë e piper.

PËRGATITJA: Mishin e presim në copa të vogla, që i vëmë të skuqen në tigan me pak gjalpë. Kur të marrin pak ngjyrë nga të gjitha anët, shtojmë copat e specit. I përziejmë me lugë druri për pak minuta. Shtojmë panën, kripë e piper dhe i lëmë në zjarr të ngadaltë për 20 minuta, duke i përzier herë pas here. Përpara se ta heqim nga zjarri, shtojmë 3 lugët e panës që kishim lënë mënjanë dhe e shërbejmë me oriz të bardhë.

Horoskop