Mirëqenie / 10 Shtator 2022, 20:24

Nga eliminimi i celulitit te neutralizimi i aromave të këqija, ja pse duhet të përdoni llum kafeje

Nga eliminimi i celulitit te neutralizimi i aromave të këqija, ja pse

E ftohtë apo e ngrohtë, e ëmbël, pa sheqer, me qumësht apo jo, kafeja konsumohet në sa e sa mënyra dhe përfitimet e saj janë po kaq të shumta. Por nëse deri më tani i keni hedhur në kosh, mbetjet e kafesë si asaj ekspres apo turkes, nuk e keni ditur sa shumë keni humbur. Më poshtë Living do të listojë të gjitha përdorimet e llumit të kafesë.

1. Krem celuliti

Nëse keni përdorur ndonjëherë një produkt të blerë në dyqan që ndihmon në reduktimin e celulitit, mund të keni vënë re se kafeina është përbërësi kryesor. Por nëse doni të përgatisni një krem anti-celulit vetë në shtëpi, mjafton të përzieni pak vaj me mbetjet e kafesë, për të formuar një pastë me të cilën do të fërkoni lëkurën. Përdoreni rregullisht e brenda një kohe të shkurtër do të shikoni përmirësime.

2. Shkëlqen flokët

Për flokët e errëta, mbetjet e kafesë mund t’u rikthejnë flokëve shkëlqimin dhe fortësinë e munguar. Para se të lani flokët me shampo, hidhni në flokë të lagur, mbetjet e kafesë që keni mbledhur për disa ditë. Aplikojeni direkt në skalp dhe masazhoni rrënjët e flokëve për disa minuta. Më pas shpëlajini normalisht e do të shikoni sa të buta e me volum do jenë flokët tuaja.

3. Neutralizon aromat

Mbajtja e një filxhani me mbetje kafeje në frigorifer do të ndihmojë për të neutralizuar aromat e ndryshme.

4. Ushqim për lulet

Llumi i kafesë mund të veprojnë si pleh shumë i mirë për lulet, pasi do u sigurojë atyre lëndët ushqyese si azoti dhe kaliumi. Përdoreni atë për të ndihmuar që bimët tuaja të rriten!

5. Mbron bimët nga insektet

Nëse keni probleme në kopshtin tuaj me milingona, ose kërmijtë, përhapni pak mbetje kafeje , pasi era e fortë e saj do të mbajë larg insektet nga bimët tuaja.

Horoskop