Kuzhina / 16 Shtator 2022, 16:33

Pulë me xhinxher dhe hudhër

Pulë me xhinxher dhe hudhër

Kjo recetë u përgatit nga Gatime Shqiptare

Përbërësit: 1 kg kofshë pule, 1 filxhan qepë të kuqe të prerë hollë, 2 lugë gjelle hudhër të grirë, 2 lugë gjelle xhinxher të qëruar të grirë, 1/4 filxhan salcë soje, 1/4 filxhan lëng të freskët mandarine ose portokalli, piper dhe vaj.

Përgatitja: Në një qese kuzhine me zinxhir, bëni bashkë pulën, xhinxherin, qepën, hudhrën, salcën e sojës, lëngun dhe 1 lugë ҫaji piper. Mbyllni dhe tundeni për të lyer pulën me marinadë. Lëreni në frigorifer 1 orë ose gjatë gjithë natës. Ngrohni paraprakisht një skarë në nxehtësi mesatare dhe lyejeni me vaj. Vendosni pulën në skarë me anën e lëkurës poshtë derisa të marrë ngjyrë, 5 deri në 6 minuta. Kthejeni dhe vazhdoni të piqni në skarë derisa të gatuhet, rreth 5 minuta të tjera. Lëreni të pushojë 5 minuta para se ta shërbeni. Në mungesë të skarës, mund ta piqni në furrë me anë të grilës.

 

Horoskop