Mirëqenie / 3 Tetor 2022, 16:30

U diagnostikua me kancer gjiri ditën kur zbuloi se ishte shtatzënë, historia plot sakrifica e mamasë 36-vjeçare

U diagnostikua me kancer gjiri ditën kur zbuloi se ishte

Elisabetta Socci nuk e kishte menduar kurrë që dita më e bukur e jetës do të shndërrohej në pikënisjen e një kalvari të vërtetë vuajtjesh për të dhe familjen e saj. E bukur, e qeshur, e re, plot jetë dhe ëndrra, 36-vjeçarja italiane nga Ravenna do të zbulonte ditën e saj të lindjes se ndërkohë që brenda saj rritej një foshnje, diku në trupin e saj rritej edhe kanceri i gjirit.

Prej aty nisi edhe beteja e saj mes jetës dhe vdekjes. Në muajin e tretë të shtatzënisë ajo do të niste seancat e para të kimioterapisë, por të pasuksesshme pasi qelizat kancerogjene rriteshin dita-ditës duke u shpërndarë edhe në organet jetike si mëlçia dhe veshkat. Në muajin e tetë të shtatzënisë solli në jetë vajzën e saj me prerje cezariane, pasi situata e saj shëndetësore po përkeqësohej dhe nuk mund ta përballonte lindjen natyrale. Menjëherë pas lindjes, mjekët i këshilluan të bënte mastektomi pasi kanceri po prekte sistemin limfatik. Ndërkohë që nuk pati mundësi as të ushqente të bijën me gji, gruaja e re i kalonte ditët nëpër spitale derisa ndërroi jetë.

Historinë e trishtë të saj, e ka zbuluar i shoqi Matteo, i cili ndër të tjera është shprehur: "Nuk është aspak e lehtë për mua, por mbi të gjitha për vajzën tonë, e cila nuk do ta ndiejë kurrë aromën e puthjeve dhe përqafimeve tëElisabetta-s. Gruaja ime u kap fort pas jetës në momentet e saj më të vështira pasi vajza jonë ishte gjithçka që ajo ëndërronte. Shpeshherë nuk bënte kimioterapi pasi i druhej se diçka e keqe mund t'i ndodhte. Unë do ta rris atë duke i thënë se sa e veçantë ishte nëna e saj.

Elisabetta nuk reshti së jetuari dhe shijuari të tashmen. Të gjithë e dinin që ishte e sëmurë, por ajo ishte një luftëtare, ndaj u them të gjith vajzave dhe grave në të njëjën situatë të mos heqin kurrë dorë."-përfundon ai. Historia e arkitektes italiane ka prekur me mijëra njerëz dhe është shpërndarë masivisht në rrjete sociale./BURIMI "CORRIERE DI BOLOGNA"

Horoskop