Mirëqenie / 4 Tetor 2022, 14:31

Fertiliteti mashkullor: Djemtë që duan të kenë fëmijë në të ardhmen duhet të bëjnë këto 7 gjëra

Fertiliteti mashkullor: Djemtë që duan të kenë

Kur përpiqeni të krijoni një shtatzëni, duhet të keni parasysh shumë gjëra. Ndërsa teknikisht është gruaja ajo që mbetet shtatzënë, mbart fetusin në mitër dhe lind fëmijën, burrat gjithashtu kanë një rol të rëndësishëm për të luajtur. Është sperma e tyre ajo që depërton në vezën e femrës, e cila nga ana tjetër lehtëson fekondimin, prandaj ekspertët rekomandojnë të bëni seks rreth kohës së ovulacionit, kur një vezë çlirohet nga vezorja.

Megjithatë, koha nuk është e vetmja gjë që ka rëndësi.

Cilësia e spermës dhe numri i spermatozoidëve gjithashtu ka një ndikim në ngjizjen e shëndetshme. Thënë kështu, megjithëse problemet e fertilitetit tek gratë zakonisht janë të vështira për t'u trajtuar, çështjet që lidhen me fertilitetin mashkullor mund të zgjidhen përmes ndryshimeve të stilit të jetesës.

Ja 7 gjërat që meshkujt duhet të ndjekin nëse duan të bëhen baba në të ardhmen: 

Zgjidhni një dietë të shëndetshme

Një dietë e shëndetshme ndihmon në eliminimin e rrezikut të disa problemeve shëndetësore, duke përfshirë problemet e fertilitetit. Meshkujt që kanë probleme me fertilitetin duhet të konsumojnë ushqime  dtë pasura me lëndë ushqyese që përmbajnë shumë fruta dhe perime, të cilat janë gjithashtu të pasura me antioksidantë. Zgjidhni burime bio të proteinave si peshku dhe pula dhe përfshini yndyrna të shëndetshme si arrat dhe farat. Drithërat integrale janë gjithashtu të mira për zorrët dhe shëndetin e përgjithshëm.

Bëni ushtrime rregullisht dhe mbani peshë të shëndetshme

Hulumtimet kanë treguar se çiftet që janë obezë e kanë më të vështirë të konceptojnë një shtatzëni dhe të kenë fëmijë. Të qenit mbipeshë ose nënpeshë mund të prishin ekuilibrin e hormoneve të trupit, gjë që mund të ulë numrin e spermës tek meshkujt. Kjo është arsyeja pse mbajtja e një peshe të shëndetshme është thelbësore. Ndërsa dieta luan një rol të rëndësishëm, aktiviteti i rregullt fizik është gjithashtu thelbësor.

Mbani larg stresin dhe flini mjaftueshëm

Stresi është jashtëzakonisht i pashëndetshëm, jo ​​vetëm në aspektin e shëndetit tuaj mendor, por edhe në lidhje me mirëqenien tuaj fizike. Për sa i përket fertilitetit mashkullor, ai mund të ndikojë shumë në epshin (dëshirë seksuale) dhe të kufizojë prodhimin e spermës. Lehtësimi i simptomave, gjetja e kohës për t'u çlodhur dhe marrja e masave të nevojshme për të reduktuar stresin tuaj mund të ndihmojnë jashtëzakonisht shumë.

Për më tepër, marrja e gjumit të mjaftueshëm mund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e stresit dhe në të njëjtën kohë të përmirësojë cilësinë dhe numrin e spermatozoidëve, sipas një studimi të vitit 2019 nga studiuesit në Universitetin Aarhus në Danimarkë.

Thuaj 'JO' pirjes së duhanit dhe alkoolit

Pirja e duhanit dhe konsumimi i alkoolit janë zakone të pashëndetshme që jo vetëm që mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve kronike shëndetësore, por edhe të ndikojnë në fertilitetin tuaj. Sipas disa studimeve, pirja e duhanit dhe pirja e alkoolit mund të shkaktojë numër të ulët të spermatozoidëve dhe të ulë fertilitetin. 

Trajtoni problemet themelore mjekësore

Pasja e një problemi mjekësor ose një infeksioni mund të ndikojë gjithashtu në fertilitet. Për shembull, diabeti i patrajtuar mund të çojë në infertilitet për shkak të derdhjes retrograde, pra kur sperma hyn në fshikëz në vend që të dalë përmes penisit gjatë orgazmës.

Për më tepër, një infeksion i sistemit riprodhues ose traktit urinar mund të shkaktojë gjithashtu ulje të fertilitetit dhe cilësisë së spermës. Thënë kështu, nëse keni kontraktuar një infeksion ose jeni diagnostikuar me një gjendje kronike, është më mirë që fillimisht të kërkoni trajtim për të njëjtën gjë.

Sigurohuni që të testoheni për IST

Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), sëmundjet seksualisht të transmetueshme dhe infeksionet si klamidia dhe gonorrea janë shkaqe të rëndësishme të parandalueshme të sëmundjes inflamatore të legenit (PID) dhe infertilitetit. Ekzistojnë një sërë IST që ndikojnë në fertilitetin mashkullor, duke ndikuar në cilësinë e spermës dhe madje shkaktojnë dëmtime afatgjatë në sistemin riprodhues. Prandaj, parandalimi është më i mirë se kurimi dhe marrja e një diagnoze të hershme mund t'ju mbrojë nga problemet e fertilitetit që do të shfaqen në të ardhmen.

Mbani zonën e testikujve pa shumë veshje

Shërbimet Shëndetësore Kombëtare të Mbretërisë së Bashkuar (NHS) rekomandojnë t'i mbani testikujt tuaj të freskët. “Testikujt tuaj janë jashtë trupit tuaj sepse, për të prodhuar spermën më cilësore, ata duhet të mbahen më të freskët se (pak nën temperaturën e trupit)".Pra, nëse jeni duke planifikuar një shtatzëni, mbajeni këtë zonë të freskët dhe shmangni veshjen e të brendshmeve të ngushta. "Ju mund të dëshironi të vishni të brendshme të lirshme, të tilla si pantallona të shkurtra boksiere, ndërsa përpiqeni për një fëmijë", sugjeron NHS.

Horoskop