Familja / 4 Tetor 2022, 14:53

Ky është ushqimi më i rëndësishëm për organizmin e foshnjës, ja kur duhet konsumuar

Ky është ushqimi më i rëndësishëm për

Ushqimi që ha një fëmijë në dy vitet e para të jetës ka një ndikim të fortë në shëndetin dhe zhvillimin e tij. Të ushqyerit në periudhën më të hershme të jetës jo vetëm që mund të ndikojë në rreziqet e zhvillimit të obezitetit, presionit të lartë të gjakut dhe diabetit në fëmijëri dhe moshë madhore, por dy vitet e para janë periudha më e rëndësishme për zhvillimin e trurit, duke përfshirë zonat që kontrollojnë kujtesën, përpunimin, planifikimin. dhe vëmendje.

Sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë, ka disa lëndë ushqyese që janë veçanërisht kritike dhe një mangësi mund të ketë pasoja gjatë gjithë jetës, duke përfshirë hekurin, zinkun, bakrin, kolinën dhe vitaminën D.

Sipas Akademisë, marrja e pamjaftueshme e lëndëve ushqyese kryesore mund të çojë në deficite në funksionin e trurit që nuk mund të kthehen. Domethënë, ushqyerja joadekuate gjatë dy viteve të para shoqërohet me IQ më të ulët, probleme të sjelljes dhe performancë më të ulët në shkollë.
“Kërkimet në këtë fushë po bëhen të rëndësishme. Ne mund të përmirësojmë vërtet shëndetin e fëmijëve duke i kushtuar vëmendje afatgjatë të ushqyerit,” thotë Dr. Sarah Jane Schwarzenberg, profesoreshë e pediatrisë në Universitetin e Minesotës.

Shumë fëmijë mbi moshën gjashtë muajsh që ushqehen me gji nuk marrin mjaftueshëm zink, hekur dhe vitaminë D. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të siguroheni që foshnjat t’i marrin këto lëndë ushqyese nëpërmjet ushqimeve të ngurta.

Këto lëndë ushqyese janë veçanërisht të rëndësishme për zhvillimin e hershëm të trurit, dhe këtu janë ushqimet në të cilat mund t’i gjeni:

Kur bëhet fjalë për proteinat: mish, peshk, vezë, kos, fasule, drithëra

Për një konsum më të lartë të zinkut: viçi, mish derri, qumësht, tofu, fasule, gjalpë kikiriku dhe për bakër: drithëra, fasule, patate.

Kur bëhet fjalë për marrjen e hekurit: viçi, pulë, peshk, drithëra të fortifikuara, spinaq dhe për selen: pulë, makarona të fortifikuara, vezë, oriz kaf.

Acidi folik: lëng portokalli, oriz, avokado, bukë me drithëra të plota, dhe ju do të gjeni jod në merluc, kripë tryezë, qumësht, karkaleca, vezë, ton të konservuar.

Vitamina A: patate të ëmbla, karrota, mango, vezë, qumësht,  vitaminë D: salmon, ton, qumësht,  vitaminë K: spinaq, lakër jeshile, brokoli, bizele, boronica,  vitaminë B6: drithëra, banane, patate, gjalpë kikiriku,  vitaminë B12 : drithëra, salmon, qumësht, viçi, kos, djathë

Horoskop