Modë / 18 Tetor 2022, 11:28

6 "rregullat" e modës që duhet t'i kemi të gjithë parasysh këtë sezon vjeshtë-dimër

6 "rregullat" e modës që duhet t'i kemi të

Nga versionet e reja të kostumeve dhe xhaketave klasike deri tek një qasje më e lehtë ndaj aksesorëve, këto janë tendencat e këtij sezoni që kemi parë në pasarela, të cilat është mirë t'i mbajmë parasysh.

1.Përgatitja e re

Të gjithë e dinë për rikthimin e përgatitjeve deri më tani, por koleksioni vjeshtë-dimër 2022 tregoi se si po merret në drejtime të reja. Ne po e quajmë këtë trend të ri “përgatitje e re” – mendoni pjesët klasike që janë ripunuar dhe modernizuar nga markat, duke përfshirë Off-White, KENZO dhe AMI PARIS. Një nga pikat kryesore është xhaketa e stilit ‘bomber’, e cila është përditësuar me ndikime të stilit të universitetit, duke përfshirë logo, mëngë me ngjyrë të ndryshme dhe detaje shumëngjyrëshe. Ndërsa ringjallja e fundit e përgatitjeve nuk tregon asnjë shenjë ngadalësimi, këto pjesë përgatitore të reja janë një pamje më moderne e trendit.

6 "rregullat" e modës që duhet t'i kemi të

2. Kostumet tërheqës

Pavarësisht asaj që mund të keni dëgjuar, kostumet nuk janë zhdukur. Me gjithë qëndrimin brenda dhe punën nga shtëpia, kostumet janë çliruar nga punët e tyre të mërzitshme në zyrë. Stilistët po rrezikojnë më shumë me modelet e tyre, duke e ditur se jo të gjitha duhet të jenë të mbytura dhe formale, me prerje të reja dhe modele të reja që ndihmojnë për ta bërë kostumin tradicional më të guximshëm – dhe më seksi – sesa ishte më parë. Markat duke përfshirë Gucci, Fendi dhe Lemaire dërguan të gjitha pamje të përshtatshme në pasarelat e modës ku shfaqeshin modelët pa këmisha, duke treguar se si kjo mund të çohet edhe më tej.

6 "rregullat" e modës që duhet t'i kemi të

3. "Trashëgimia" e gjyshes

Burrat po përqafojnë bizhuteritë më shumë se kurrë më parë, dhe shumë prej tyre po i zbukurojnë veshjet e tyre me pjesë që nuk do të dukeshin të pavend në shtëpinë e gjyshes së tyre. Një nga mbrojtësit më të mëdhenj të kësaj është Harry Styles, i cili mban një gjerdan me perla më shpesh në ditët e sotme, ndërsa A$AP Rocky dhe Pharrell Williams kanë treguar të dy se janë gjithashtu fansa të këtij trendi. Gjatë shfaqjeve të koleksionit vjeshtë-dimër 2022, një numër i markave të modës prezantuan idetë e tyre për trendin, pasi të tillë si Fendi dhe Jil Sander treguan se si trashëgimia e gjyshes mund të duket më mirë se kurrë.

6 "rregullat" e modës që duhet t'i kemi të

4. Ngjyrat e ndezura

Ndërsa ngjyrat e ndezura shpesh lidhen me verën – dhe tonet më të errëta me muajt e vjeshtës dhe dimrit – nuk duhet të jetë kështu. Për koleksionin vjeshtë-dimër 2022, markat treguan se si hitet e ngjyrave mund të transformojnë pjesët tuaja të dimrit, duke sjellë diellin me vete ndërsa ditët bëhen më të shkurtra. Qoftë xhaketa rozë e ndezur nga AMI PARIS apo palltoja ngjyrë vjollce e thellë e Etro-s, veshjet klasike të dimrit mbërritën me ngjyra të ndezura për të siguruar një dozë dopamine në ato ditë më të ftohta.

6 "rregullat" e modës që duhet t'i kemi të

5. Çizmet që ju dallojnë nga të tjerët

Kalimi në sezonin e çizmeve është një shënues i fillimit të vjeshtës, kështu që ju gjithashtu mund të argëtoheni me zgjedhjet tuaja përmes ngjyrave, materialeve ose përmasave. Top Albania Radio shkruan se ato nuk duhet të jenë të gjitha prej lëkure të zezë të thjeshtë. Bottega Veneta – e cila tashmë është bërë një sensacion global i çizmeve – ka përsosur formulën, duke sjellë argëtim në bazën e dimrit, ndërsa CELINE HOMME i ka mbushur me tërheqjen e saj të yllit të rock-ut dhe Sacai ka arritur t’i transformojë ato në diçka krejtësisht të re. Çfarëdo çizmesh të zgjidhni, lërini ato të bëjnë një deklaratë këtë sezon vjeshte dhe dimri.

6 "rregullat" e modës që duhet t'i kemi të

6. Një model çante unik

Përveç përdorimeve praktike, një çantë e mirë luan një rol të rëndësishëm në çdo veshje. Pra, me këtë në mendje, pse të mos argëtoheni me të? Nga opsioni i mbuluar me vrima të LOEWE deri tek një zgjedhje me gëzof nga Dries Van Noten, stilistët kanë lançuar një sërë çantash të frymëzuara nga risitë që i shtojnë dekorimin e përsosur dhe të lehtë të çdo gjëje që keni veshur.

6 "rregullat" e modës që duhet t'i kemi të

Horoskop