Mirëqenie / 19 Tetor 2022, 11:38

Kjo maskë me banane, limon dhe mjaltë është një “botox” natyral

Kjo maskë me banane, limon dhe mjaltë është një

Ndryshimet e motit mund të dëmtojnë shpejt lëkurën tonë, sepse prodhimi i kolagjenit, një substancë thelbësore për të forcuar elasticitetin e lëkurës, zvogëlohet. Dhe kjo maskë me banane, ju ndihmon të keni një lëkurë të lëmuar dhe të fortë. 

Përfitimet e bananeve: Janë hidratuesi juaj natyral

A e dini se frutat e bananes mund ta hidratojnë thellësisht lëkurën tuaj? Ai përmban 74% ujë, një normë e konsiderueshme që e bën atë një nga ushqimet më hidratuese. Kjo veti e bën ushqimin e quajtur bukur Musa acuminata një kujdes natyral të dobishëm për të zbutur efektet e kohës. Sipas një studimi, hidratimi i rregullt i lëkurës ndihmon në parandalimin e shfaqjes së rrudhave.

Përfitimet e limonit: Agjenti juaj natyral zbardhues

Për të gjetur një lëkurë të shndritshme pa defekte, a keni menduar për limonin? Ylli i agrumeve të detoksifikimit tonë ka ende më shumë se një mashtrim në pulpën e tij. Pasuria e tij me acide natyrale e lejon atë të matifikojë lëkurën dhe të eliminojë sebumin e tepërt përgjegjës për aknet dhe pikat e zeza. Dhe kjo nuk është e gjitha: vetitë e tij zbardhuese e ndihmojnë atë të luftojë njollat dhe plagët. Sipas studimit të publikuar në revistën International Journal of Molecular Sciences, limoni është një ushqim i rekomanduar për lëkurë me shkëlqim.

Përfitimet e mjaltit: Hidratues i pazëvendësueshëm

Falë numrit të madh të lëndëve ushqyese në produktin e koshereve, mjalti është një kujdes natyral i rekomanduar për të hidratuar thellësisht lëkurën dhe për të reduktuar kështu efektet e lëkurës së varur. Dhe vetitë e tij dermatologjike nuk ndalen me kaq. Sipas një studimi të botuar në Gazetën e Azisë Qendrore të Global Health, mekanizmat shërues të mjaltit janë vërtetuar. Mjalti rekomandohet gjithashtu për kujdesin e plagëve, ekzemës dhe dermatitit.

Si të përgatisni kremin kundër rrudhave në shtëpi?

Për të vëzhguar rezultate përfundimtare në lëkurën tuaj, ju këshillojmë të blini përbërës bio.

Përbërësit:

– Një banane e pjekur

– Një lugë gjelle lëng limoni

– Një lugë gjelle mjaltë

Përgatitja:

– Shtypni bananen me një pirun

– Shtoni në përgatitje mjaltin dhe lëngun e limonit

Përdorimi:

-Aplikojeni me furçë në fytyrë dhe qafë

-Lëreni maskën për 20 minuta

-Shpëlajeni me ujë të vakët dhe më pas aplikoni një krem hidratues

Kujdes:

-Për shkak të efektit të saj fotosensibilizues, këshillohet që kur të bëni këtë maskë me limon duhet shmangur ekspozimi në diell

Horoskop