Familja / 26 Tetor 2022, 15:02

6 llojet e kuzhinave që nuk do të dalin kurrë nga moda

6 llojet e kuzhinave që nuk do të dalin kurrë nga moda

Kuzhina është një nga hapësirat më të shfrytëzuara në të gjithë shtëpinë. Është një pikë "e nxehtë" grumbullimi kur pret miqtë dhe të dashurit, një vend ku krijon kujtime me familjen dhe një vend ku mund të shmangësh faktorët stresues të jetës dhe të përqendrohesh në detyrën që ke në dorë, duke brumosur, përzier, skuqur etj. Duke patur parasysh këtë, është e rëndësishme të balancosh ndjenjën e ngrohtësisë mikpritëse dhe funksionit suprem kur bën zgjedhjen e dizajnit të kuzhinës.

Nëse po mendoni për një rinovim të plotë apo nëse do të futeni në një shtëpi të re, apo thjesht nëse keni në planet e tuaja të ndërroni ambient, ne ju ndihmojmë me ide për t'i dhënë një "jetë të re" hapësirës së gatimit.

Ndërsa bëni planet tuaja, kini parasysh se ka disa "tendenca" për kuzhinë që mund t'i bëjnë ballë të gjitha kohërave dhe nuk do të zbehen nga moda aq lehtë. Ja cilat janë ato: 

1.Kuzhina të bardha me teksturë dhe ngrohtësi

Nëse jeni duke rinovuar paletën e ngjyrave të kuzhinës tuaj, merrni parasysh një ngjyrë të bardhë kremoze dhe të përjetshme. "Një kuzhinë e bardhë është një trend i përjetshëm që i ka rezistuar kohës," thotë Heather Fujikawa, pronare dhe stiliste kryesore në House Sprucing. "Është ngjyrë e freskët, e pastër dhe e përditësuar dhe ju jep fleksibilitet për të ndryshuar dekorimin ose orenditë tuaja për të krijuar një pamje të re pa pasur nevojë të rinovoni të gjtihë kuzhinën". Mund ta kombinoni me tone të ngrohta të tokës përmes drurit dhe tullave për të balancuar freskinë e të bardhës. Shfaqjet e ngjyrave dhe teksturës, të arritura përmes ndriçuesve, pjesës së murit dhe pajisjeve, mund të japin gjithashtu një ndjenjë dimensioni të menduar.

6 llojet e kuzhinave që nuk do të dalin kurrë nga moda

2. Paleta ngjyrash të buta 

Për ata që preferojnë më shumë ngjyra, provoni të mbështeteni tek nuancat e buta dhe jo imponuese. Zgjedhja e një ngjyre dramatike ose letër-muri me shkëlqim mund të jetë vizualisht e bukur, por ju rrezikoni të lodheni nga këto dekore të shtrenjta në 5 vjet ose më pak. Përdorimi i ngjyrave klasike, neutrale është një mënyrë e shkëlqyer për të siguruar që kuzhina juaj nuk do të dalë kurrë nga moda. E bardha, e zeza, kafeja dhe grija janë integruar historikisht si në dizajnet tradicionale ashtu edhe ato bashkëkohore, duke dëshmuar se këto ngjyra janë universalisht të pëlqyera.

6 llojet e kuzhinave që nuk do të dalin kurrë nga moda

3. Me detaje melodioz

Detajet me rrathë, një teknikë delikate e shiritave vertikale, e ka pushtuar industrinë e dizajnit vitet e fundit, duke u shfaqur kudo, nga oxhaku deri te kuzhina. Thekët e tillë prej druri mund të duken delikate por janë një detaj që ndryshon kuzhinën tuaj. Edhe pse tendencat në dizajne ndryshojnë, ky është një lloj trendi që nuk zbehet. Megjithatë kini kujdes për të zgjedhur zonën e duhur ku duhet t'ia vendosni kuzhinës këtë dekor. Zakonisht zgjidhen sirtarët ose një dollap në pjesën e poshtme të kuzhinës.

6 llojet e kuzhinave që nuk do të dalin kurrë nga moda

4.Me tabela kuarcite

Ju keni shumë opsione kur bëhet fjalë për banakët e kuzhinës: mermer, bllok kasapi, beton dhe rrëshirë, por kuarciti është një nga ato detaje që i reziston kohës.  Jo vetëm që banakët e kuarcitit do t'i rezistojnë provës së kohës nga këndvështrimi i dizajnit, por ato janë më funksionale dhe më të qëndrueshme. Kuarciti ruan pamjen klasike të mermerit, por mund t'i rezistojë sprovave dhe mundimeve të një kuzhine pune. Rekomandohet të zgjidhni një banak me skaj të drejtë, në krahasim me një skaj dekorativ, për një instalim më të pastër.

6 llojet e kuzhinave që nuk do të dalin kurrë nga moda

5.Ndriçimi dekorativ mbi tavolinë 

Investimi në pajisje ndriçimi cilësor për zonën që quhet ishulli i kuzhinës është thelbësore, pasi është një fushë detyrash që kërkon ndriçim të bollshëm. Konsideron një mundësi për të përzier formën me funksionin dhe zgjidhni ndriçimin dekorativ që përmirëson hapësirën tuaj dhe tregon për shijen tuaj. Për shembull, merrni parasysh një abazhur gjeometrik në një llambadar, varëse lineare ose globe arkitekturore. Ishulli ndodhet në qendër të kuzhinës dhe sytë tërhiqen natyrshëm nga kjo zonë. Abazhurët e rafinuar të ndriçimit sjellin dizajnin përfundimtar në realizim.

6 llojet e kuzhinave që nuk do të dalin kurrë nga moda

6.Detaje të kundërta, por kohezive

Përputhja e ngjyrave, dollapëve dhe pajisjeve mund të duket si një rrugë e lehtë për t'u ndjekur kur dizajnoni kuzhinën tuaj, por përpiquni të përqafoni kontrastin si në ngjyrë ashtu edhe në strukturë. Duke përzier ngjyrat ose njollat ​​e bojës, kjo lejon që një dizajn të bëhet më me gjelbërim të përhershëm, pasi nuk po i përmbahesh një stili të veçantë. Kjo krijon një pamje që jo vetëm është trend tani, por do t'i rezistojë edhe kohës. 

Nga Martha Stewart-Përshtati Living.al

Horoskop