Familja / 4 Dhjetor 2022, 19:57

Doni që shtëpia të jetë "akull" e pastër për festa? Ndiqni këto këshilla dhe do t'ia dilni me sukses

Doni që shtëpia të jetë "akull" e pastër

A prisni mysafirë gjatë festave? Apo thjesht dëshironi të kënaqeni në shoqërinë e familjes suaj, pa u shqetësuar për punët e shtëpisë? Atëherë është shumë e rëndësishme që shtëpia juaj të jetë e pastër, e organizuar dhe e rregullt para se të fillojnë festat. Dhe ngaqë nuk do dëshironit të pastroni e pastroni dhe të rregulloni deri në momentin e fundit, ne kemi përgatitur një udhëzues që do t'ju ndihmojë të bëni gjithçka në kohë - thjesht shijoni rezultatet.

2 javë përpara festave
Ndiheni sikur keni ende shumë kohë - dhe është e vërtetë, por vetëm nëse filloni në kohë. Cilat janë punët për të cilat mund të kujdeseni 2 javë përpara festave?

Filloni Furnizimet
Sigurisht që është ende shumë herët për të blerë ushqim (por mund të blini disa ushqime me data të skadimit më të gjatë, të tilla si oriz, tërshërë ose patate), kështu që është më mirë të fokusoheni në gjëra që nuk prishen. Mund të merrni gjëra të tilla si letër higjienike, letra duarsh, pajisje pastrimi dhe gjithçka tjetër që mund t'ju nevojitet. Mbani në mend se nëse jeni duke pritur mysafirë, do t'ju duhet disa furnizime shtesë, veçanërisht nëse ata qëndrojnë për disa netë.


Pastroni dollapin e ushqimeve
Me siguri do të piqni gjatë sezonit të festave, do të gatuani një drekë të madhe për të gjithë familjen dhe në përgjithësi i kushtoni pak më shumë vëmendje ushqimit sesa zakonisht - veçanërisht nëse do të keni mysafirë.

Kështu që është koha të pastroni dollapin tuaj, të hidhni ushqimet e vjetra që janë dëmtuar shumë kohë më parë, të kontrolloni se çfarë mungon dhe të lini disa rafte bosh për të gjitha ushqimet e festave që do të merrni gjatë javëve të ardhshme.

Pastroni frigoriferin dhe ngrirësin
E njëjta gjë vlen edhe për frigoriferin dhe ngrirësin - ato do të jenë nën një presion të madh gjatë sezonit të festave, kështu që duhet të përgatiten. Pastrojini ato, hidhni gjithçka që nuk është më e dobishme dhe fshini të gjitha raftet, në mënyrë që të jenë gati për sfidat e reja.

1 javë para festave
Festat po afrohen dhe ju po e kuptoni që keni ende shumë për të bërë. Mos u shqetëso, je shumë mirë, thjesht vazhdo siç e ke nisur.

Pastroni kuzhinën tuaj
Do t'ju duhet shumë hapësirë ​​për të gjitha ushqimet gjatë festave dhe gatimi për mysafirët është sfidë më vete, prandaj është e rëndësishme që kuzhina të jetë gati për këtë.

Si fillim, hiqni gjithçka që nuk do t'ju nevojitet - kjo vlen edhe për të gjitha pajisjet e kuzhinës që vetëm bëjnë rrëmujë raftet e kuzhinës. Mund t'i vendosni në bodrum, në papafingo ose në garazh për dy javët e ardhshme, për sa kohë që nuk ju pengojnë.

Është mirë gjithashtu të shikoni rreth dollapëve dhe sirtarëve dhe të kontrolloni nëse keni gjithçka që do t'ju duhet gjatë sezonit të festave. Nuk mund të bëni biskotat pa format e biskotave, apo jo?

Lani pecetat, mbulesat e tavolinës, çentrot dhe lani enët
Nëse do të keni mysafirë, me siguri do të keni nevojë për një mbulesë të bukur për tryezën, peceta dhe meqenëse zakonisht nuk i përdorim këto gjëra çdo ditë, do t'ju duhet t'i lani ose të paktën t'i ajrosni përpara se t’i perdorni ato. Një javë para festave është koha ideale për të gjitha këto dhe nëse keni mysafirë që do qëndrojnë për të fjetur, gjithashtu mund të lani gjithashtu disa carcaf dhe peshqirë.

Gjëja e fundit për tu marrë në konsideratë janë pjatat: nëse po planifikoni të shërbeni darkën me pjata të mira porcelani që zakonisht nuk i përdorni, duhet të kontrolloni nëse janë me yndyrë ose me pluhur dhe ti lani përpara se ti përdorni.

Rregulloni rrëmujat nga dhoma e ndenjes dhe e ngrënies
You may have to add an extra chair to the table or even expand it to make enough room for everyone. There will probably be more people in your living room than usually, so you may need more room on the couch. And the last thing you want to see is a big pile of bills and old newspapers on the coffee table. Move all these away to create a much more pleasant atmosphere.

Mund t’ju duhet të shtoni një karrige në tryezë ose edhe ta zgjeroni atë për të bërë hapësirë ​​të mjaftueshme për të gjithë. Ndoshta do të ketë më shumë njerëz në dhomën tuaj të ndenjes sesa zakonisht, kështu që mund të keni nevojë për më shumë hapësirë. Dhe gjëja e fundit që dëshironi të shikoni është një grumbull i madh me fatura dhe gazeta të vjetra në tryezën. Largojini të gjitha këto për të krijuar një atmosferë shumë më të këndshme.

1 ditë para festave
A jeni gati për fundin e madh? Këtu është një listë e gjërave që duhet të bëni menjëherë para ditës së madhe.

Pastroni tualetin tuaj
Nëse do të keni mysafirë, ata do të shkojnë në tualetin tuaj. Duhet të jetë super i pastër dhe e njëjta gjë vlen edhe për lavamanin dhe pasqyrën mbi të. Pastroni të gjitha këto pjesë, sigurohuni që të ketë letra higjienike dhe peshqirë të pastër në banjë, pastaj ndizni një qiri aromatike për të përmirësuar atmosferën.

Hidhni plehrat
Një ditë para festave është gjithashtu dita për të zbrazur të gjitha koshat e mbeturinave në shtëpinë tuaj - kjo do të parandalojë çdo erë të pakëndshme dhe do t'ju kursejë shumë kohë gjatë gatimeve të festave.

Pastroni me Fshesë me korrent
Kjo është koha për të pastruar me fshesë me korrent dyshemetë dhe kështu siguroheni që shtëpia juaj do të shkëlqejë me të vërtetë kur të vijnë mysafirët e parë - ose kur ju dhe miqtë tuaj të preferuar të uleni në divan dhe të qerasni veten me biskota shumë të shijshme.

Pini një filxhan çaj (ose një gotë verë!)
Ju e keni merituar atë, keni qenë vërtet të mirë këtë vit! E keni arritur atë dhe keni përgatitur në kohë shtëpinë tuaj për sezonin e festave - gjithçka që mbetet për të bërë tani është të shijoni fundin e vitit. Ne ju urojmë pushime të këndshme, të lumtura dhe të qeta (ose emocionuese - cilado që preferoni!)!

Horoskop