Familja / 26 Dhjetor 2022, 19:26

Aleati më i mirë i bukurisë, ja si ndikon seksi i rregullt te lëkura e njeriut

Aleati më i mirë i bukurisë, ja si ndikon seksi i rregullt te

Kënaqësia, përmirësimi i humorit, forcimi i lidhjes me partnerin dhe gjumi cilësor janë disa prej përfitimeve pozitive të seksit. "Shumica e njerëzve ngatërrojnë orgazmën me kulmin. Kulmi është fundi i lumtur, por orgazma deri në fund. Është faza ku prodhohet oksitocina dhe acidi nitrik, të cilës i detyrohemi të gjitha të mirat që na jep seksi", shpjegon dietologia dhe ekspertja e hormoneve, Alisa Vitii.

Me pak fjalë, këto dy substanca ndihmojnë në ekuilibrin hormonal, nxisin prodhimin e kolagjenit dhe ngadalësojnë plakjen. Madje ndihmon në rregullimin e ovulacionit. Dhe për shkak se gjithçka funksionon së bashku, kur flemë dhe ndihemi më mirë për shkak të seksit, kjo do të shfaqet në lëkurën tonë.

Seksi i shpeshtë me partnerin përmirëson si marrëdhënien ashtu edhe shëndetin individual, duke reduktuar stresin për të dy. Në fund të ditës, ju e bëni këtë për kënaqësi seksuale dhe për t’u çlodhur. 

Horoskop