Kuzhina / 23 Shtator 2015, 12:12

Makarona pastiço me petë

Për 4-5 persona :

-    500 gr makarona
-    120 gr djathë kaçkavall
-    120 gr gjalpë i freskët
-    2 lugë gjelle gjalpë
-    8-10 petë bakllavaje
-    kripë, piper dhe arrë indi
-   
Edhe ky  gatim është i njëjtë si pastiço me djathë, por me një përjashtim, sepse në makaronat e përgatitura hidhet vetëm gjalpi dhe jo materialet e tjera. Mbasi kemi hedhur në tepsi makaronat me gjalpin të shtruara mirë, përsipër do të hidhet salca, e cila përbëhet nga 250 gr qumësht, 2 lugë miell, 2 lugë gjalpë, djathë kaçkavall, 3 kokrra vezë të plota, pak piper, kripë dhe arrë indi, (sipas dëshirës) të cilat i trazojmë ose i rrahim me tel për t’u bërë një masë e njëjtë. Pra, kemi vënë 4-5 peta në fund të tepsisë dhe makaronat sipër petëve e më tej hedhim salcën që kemi përgatitur dhe pjesën tjetër të petëve, të cilat i spërkatim me gjalpë.
Petën e sipërme duhet që ta lyejmë me më shumë gjalpë për të dalluar të prerat e thikës. E futim në furrë për t’u pjekur 35-40 minuta.

Horoskop