Mirëqenie / 26 Janar 2023, 15:23

Nëse ndiqni këtë ritual para se të flini, rrudhat do të zhduken dhe fytyra juaj do të shkëlqejë

Nëse ndiqni këtë ritual para se të flini, rrudhat do të

Përzgjedhja e duhur e produkteve, është e rëndësishme për një pamje të shëndetshme dhe rinore të lëkurës së fytyrës dhe hapi i parë duhet të jetë gjithmonë heqja e mirë dhe e plotë e make-up-it.

Ekspertët shprehen se në mbrëmje, para se të shkoni në shtrat, gjëja më e rëndësishme është të hiqni absolutisht të gjithë grimin nga fytyra, si dhe papastërtitë që grumbullohen në lëkurë gjatë ditës. Dihet që Koreja e Jugut është “djepi” i kujdesit të lëkurës dhe ekspertët e lëkurës atje rekomandojnë pastrimin e dyfishtë të fytyrës, i cili kryhet në këtë mënyrë, së pari hiqni grimin me një krem ​​pastrues të fytyrës me bazë vaji, dhe pastaj me një shkumë për pastrimin e fytyrës.

Në vend të dytë është hidratimi. Është shumë e rëndësishme që kremi që aplikoni në mbrëmje të ruajë lagështinë në lëkurën tuaj dhe të zgjoheni në mëngjes me një fytyrë të rregulluar. Këshillohet përdorimi i produkteve me acid hialuronik, i cili do t’i shtojë vetitë hidratuese çdo kremi. Ju gjithashtu mund të përdorni një maskë hidratuese për fytyrën e natës. Ai do të zbusë më tej lëkurën tuaj dhe do të zvogëlojë rrudhat, dhe lëkura do të mbetet e hidratuar gjatë natës, ndërsa flini.

Në vendin e tretë renditen produktet kundër rrudhave dhe kur bëhet fjalë për këtë kategori, në krye të listës së përbërësve janë retinoli dhe antioksidantët, të cilët gjenden në serumet e natës dhe produkte të tjera të këtij lloji.


Vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet syve dhe buzëve, sepse lëkura në ato pjesë të fytyrës është jashtëzakonisht e hollë dhe e ndjeshme, ndaj kërkon kujdes shtesë. Trajtoni zonën rreth syve me kremra retinol dhe balsam buzësh, veçanërisht para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që lëkura të ushqehet gjatë natës.


Peeling-u i fytyrës rekomandohet të përdoret dy herë në javë, në mënyrë që të largohen qelizat e vdekura të lëkurës që grumbullohen gjatë javës. Rekomandohet të bëni eksfolim para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që lëkura të relaksohet dhe skuqja të qetësohet deri në mëngjes. Pas peeling, duhet të aplikohet një krem ​​për fytyrën për të qetësuar lëkurën.

Dhe së fundi, gjumi i shëndetshëm dhe i rregullt është një faktor kyç për lëkurë të shëndetshme. Përveç kësaj, këshillohet që të përpiqeni të flini me shpinë, jo në krah apo bark, sepse në këto raste krijohet presion në lëkurën e fytyrës, gjë që shkakton shfaqjen e rrudhave. Përveç kësaj, duke fjetur në shpinë, ju parandaloni grumbullimin e lëngjeve në zonën e syve dhe shmangni shfaqjen e rrathëve të errët dhe skuqjen e mëngjesit.

Horoskop