News / 30 Janar 2023, 19:33

"Bota po shkon kundër racizmit, ndaj e pranova që jam shqiptare", Eleni Foureira pozon me barkun e rrumbullakosur

"Bota po shkon kundër racizmit, ndaj e pranova që jam

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare e cila është rritur dhe ka nisur karrierën e saj muzikore në Greqi ka publikuar një sesion fotosh të ëmbla nga revista 'Vogue' ku shfaqet me barkun e rrumbullakët në pritje të fëmijës së saj të parë. Teksa këngëtarja kalon muajt e fundit të shtatzënisë, ajo foli për vitet e vështira të fëmijërisë që ka përjetuar në Shqipëri, për racizmin që ka vuajtur në Greqi, pjesëmarrjen në Eurovizion, si dhe për ëndrrën e saj për të bërë karrierë jashtë vendit. Këngëtarja ka treguar se që në moshë të re i është dashur të kalojë një sërë vështirësishduke nisur nga varfëria e lufta civile në Shqipëri, e më tej emigrimi në Greqi, ku i është dashur të punojë.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Vogue Greece (@voguegreece)

“Në fillim të karrierës sime u detyrova të mos them se jam nga Shqipëria, sikur të ishte diçka e keqe. Pastaj nuk e mbajta dot veten, edhe TV ishte ndryshe, më i dhunshëm. Unë mendoj se nëse do të filloja sot, nuk do t'i lija njerëzit ta bënin këtë me mua. Bota sot po shkon kundër racizmit, nuk po e lë të lulëzojë dhe kjo është shumë e rëndësishme. Tani, në këtë fazë të jetës sime, jam duke menduar vazhdimisht se si mund ta rris një fëmijë me mendje të hapur, pa paragjykime dhe stereotipa. Dua ta mësoj që të respektojë të gjithë njerëzit, të mos diskriminojë, të mos ngacmojë, të pranojë, të empatizojë, të kuptojë diversitetin dhe të luftojë për dukshmëri. Dua që të mos ketë turp të jetë vetvetja dhe t’u lërë hapësirë njerëzve të tjerë që e rrethojnë të jenë vetvetja.Nuk mund ta krahasoj mënyrën se si do të rritet ai me atë se si u rrita unë. Kam përjetuar një situatë tjetër. Varfëria, lufta civile në Shqipëri, migrimi në Greqi, një mënyrë e madhe për të ripërcaktuar jetën time në një moshë shumë të re. Në të njëjtën kohë, megjithatë, me dashuri të pakufizuar nga prindërit e mi. E gjithë kjo më bëri shumë të ndjeshme por edhe shumë të vështirë në të njëjtën kohë. Dhjetë vjet më parë shpërndaja fletëpalosje në rrugë. Ne duhej të mbijetonim. Nuk kishte asnjë vend që të gjithë ne të mos punojmë. Unë do të rris një fëmijë që nuk do të duhet ta bëjë këtë për të mbijetuar. Por dua t'i mësoj atij se është mirë të mos i kesh të gjitha dhe se jeta është një lojë pretendimi. Asgjë nuk të vjen kaq lirshëm, dua që ai ta dijë se për të pasur diçka duhet të punojë shumë, ashtu siç kam punuar shumë për t'i ofruar atë që do t'i ofroj", tha ajo. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Vogue Greece (@voguegreece)


Në një pjesë tjetër të intervistës së saj, Eleni Foureira ka folur për sukseset pas Eurovizionit dhe mundësinë e largimit jashtë vendit.


"Mos më shiko kështu me barkun tim! Unë normalisht hyj në studio, regjistroj këngë të reja, përgatis një album të ri në gjuhë të huaj, përgatit turneun tim. Për mua kjo është jeta. Kam një dëshirë të madhe për t'u rikthyer në skenë dhe pastaj të zbres të përqafoj djalin tim. Mezi pres të bashkoj këto dy dashuritë e mia të mëdha." Gjithashtu, për herë të parë u përmend se ajo vendosi të hapë krahët në Amerikë, por rrethanat me koronavirusin e sollën sërish në Greqi. Me suksesin e Eurovizionit më hapi një derë ambicioze jashtë vendit, të cilën e kam ëndërruar gjithmonë. Isha gjithmonë në koncerte jashtë, e gjeta veten duke luajtur në të njëjtën skenë me Dua Lipën dhe në një moment, me ndihmën e kompanisë sime, Panik Records dhe George Arsenakos, u transferova në Los Angeles me qëllim që të vendosem përgjithmonë dhe duke e kërkuar atje. Dhe papritmas shpërthen pandemia dhe gjithçka prishet. U ktheva në Greqi sepse nuk e dija se çfarë ishte e gjithë kjo dhe doja të isha pranë familjes time".

Horoskop