Mirëqenie / 1 Shkurt 2023, 15:26

Humbni 5 kg në 1 muaj, ja cili është sekreti i dietës metobilike dhe pse duhet ta provoni që tani

Humbni 5 kg në 1 muaj, ja cili është sekreti i dietës

Dhjetëvjeçarin e fundit kemi dëgjuar të flitet shumë për dietat. Është një term i përdorur rëndomtë, por shpeshherë jemi të paqartë rreth kuptimit të vërtetit të tij. Dieta është një mënyrë e shpejtë për të rënë në peshë.

Por duhet të keni parasysh se dietat që mundësojnë rënie të shpejtë nga pesha nuk janë aspak të shëndetshme dhe mund t’ju japin dyfishin e peshës së humbur nëse nuk mbani një regjim të rregullt ushqimor edhe pas tyre. Për këtë arsye ju propozojmë këtë dietë shëndetshme që ju ndihmon të humbni 3 deri në 5 kg brenda një një muaji.

• E HËNË

Mëngjesi - 1 portokall, 1 biskotë integrale, 1 kafe ose çaj pa sheqer.
Dreka - 1 portokall, 1 vezë e zier, 1 gotë qumësht pa yndyrë ose kos.
Darka - 2 domate, 2 vezë të ziera, 1 kastravec, 1 fetë bukë integrale.


• E MARTË

Mëngjesi - 1 portokall, 2 biskota integrale, 1 kafe ose çaj pa sheqer.
Dreka - 1 portokall, 1 vezë e zier, 1 gotë qumësht, 2 biskota integrale
Darka - 125 g mish pule, 1 domate, 1 filxhan çaj pa sheqer.

• E MËRKURË

Mëngjesi - 1 portokall, 2 biskota integrale, 1 kafe ose çaj pa sheqer
Dreka - 1 portokall, 1 vezë e zier, 1 gotë qumësht dhe pak sallatë jeshile
Darka - 125 g mish viçi, 1 portokall, 1 fetë buk integrale

• E ENJTE

Mëngjesi - 1 portokall, 2 biskota integrale, 1 kafe ose çaj pa sheqer
Dreka - 125 g djathë i bardhë, 1 domate, 1 fetë bukë integrale.
Darka - 125 g peshk në zgarë, 2 domate, 1 fetë bukë integrale, 1 mollë jeshile.

• E PREMTE

Mëngjesi - 1 portokall, 2 biskota integrale, kafe ose çaj
Dreka - 125 g peshk, 1 domate, 1 fetë bukë integrale
Darka - 500 g perime të ziera (karota, bizele, brokoli, patate etj), 1 vezë, 1 domate.

Në fundjave mund të hani çfarë të doni, por pa e tepruar. Gjatë dietës duhet të pini 2 l ujë në ditë.

Horoskop