Kuzhina / 16 Shkurt 2023, 19:03

Makarona në furrë me proshutë pule dhe brokoli

Makarona në furrë me proshutë pule dhe brokoli

Është pothuajse një pastiço që për shkak të proshutës dhe brokolit merr shije krejt tjetër.

 

Përbërësit për një tavë mesatare:

Rreth 300 gr makarona të vogla

Proshutë në kubikë

Brokoli të prera në copa të vogla

Djathë parmixhan të grirë

Salcë beshamel (të përgatitur me gjalp, miell dhe qumësht)

Kripë, piper

Vaj ulliri

 

Përgatitja:

Zieni përgjysmë makaronat. Kullojini dhe hidhini në tavën që do përdorni për të pjekur. Shtoni pak vaj ulliri dhe përziejini mirë. Shtoni brokolit dhe proshutën, djathin e grirë, beshamelën dhe futeni në furrë për rreth 25 minuta.

Horoskop