Mirëqenie / 15 Mars 2023, 15:03

Ecni të kërrusur? Mjekët paralajmërojnë se mund të vuani nga kjo sëmundje e rëndë

Ecni të kërrusur? Mjekët paralajmërojnë se mund të

Mjekët besojnë se sëmundja e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike është faktori më i fundit i rrezikut vaskular për sëmundjet neurologjike. Një mëlçi e pashëndetshme që po lufton për të punuar siç duhet mund të ndikojë në funksione të ndryshme në trup dhe të çojë në ndryshime në sjellje, humor, të folur, gjumë, madje edhe në mënyrën se si një person ecën dhe lëviz.

Ndryshimet në stilin tuaj të ecjes mund të sinjalizojnë një sëmundje të rëndë të mëlçisë yndyrore. Sipas një studimi të publikuar në Anatol Journal of Family Medicine, nëse keni një ecje të paqëndrueshme dhe të ngathët, me tendencë për të humbur kontrollin mbi gjymtyrët dhe për të rënë, mund të vuani nga sëmundja e mëlçisë yndyrore joalkoolike.

Mjekët thonë se ata që vuajnë nga ataksia ose humbja e kontrollit të plotë të lëvizjeve trupore i kanë këto simptoma si një nga më të spikaturat tek ata që kanë sëmundje të mëlçisë dhjamore joalkoolike. Disa kërkime janë bazuar në ngjashmëritë midis fazave të fundit të sëmundjes së mëlçisë yndyrore me Parkinson. Sipas ekspertëve shëndetësorë, nuk ka ilaçe në dispozicion për të trajtuar gjendjen, kështu që ndryshimi i dietës dhe stilit të jetesës janë ndër strategjitë më efektive të menaxhimit. Disa kura natyrale për t’u kujdesur për mëlçinë tuaj janë:

Nëse jeni mbipeshë dhe obez, mund t’ju bëjë jashtëzakonisht të prirur ndaj sëmundjes së mëlçisë yndyrore joalkoolike. Sipas Shoqatës Amerikane për Studimin e Sëmundjeve të Mëlçisë, humbja e peshës është një pjesë kritike e përmirësimit të përparimit dhe simptomave të sëmundjes. Humbja e peshës mund të çojë në përmirësimin e çështjeve si inflamacioni, fibroza dhe dhëmbëzat. Prandaj, kënaquni me mjetet për të humbur peshë në mënyrë të shëndetshme si ushtrimet dhe kontrolli i dietës.

Sipas një raporti të botuar në Journal of Hepatology, një dietë mesdhetare, e cila përbëhet nga fruta dhe perime, ndihmon jashtëzakonisht në uljen e yndyrës së mëlçisë, edhe pa humbje peshe. Dieta mesdhetare gjithashtu ndihmon kushtet që zakonisht lidhen me sëmundjen, duke përfshirë kolesterolin e lartë, presionin e lartë të gjakut dhe diabetin e tipit 2.

Kafeja ka shumë dobi për trupin e njeriut, veçanërisht për mëlçinë. Ndihmon në stimulimin e prodhimit të enzimave të mëlçisë që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit dhe parandalimin e dëmtimit. Sipas mjekëve, 2-3 filxhanë kafe çdo ditë është sasia më e mirë për të ulur rrezikun e sëmundjeve të mëlçisë. Kafja e zezë është edhe më e mirë se ajo me qumësht, pa sheqer të shtuar.

Mjekët rekomandojnë të hani suplemente Omega-3, ose ushqime që janë të pasura me këta antioksidantë. Acidet yndyrore omega-3 janë yndyrna të pangopura që gjenden në ushqime të tilla si peshku me vaj dhe arrat dhe farat. Kjo ndihmon në uljen e yndyrës së mëlçisë dhe përmirësimin e niveleve të kolesterolit.

Horoskop