Kuzhina / 19 Prill 2023, 17:23

Jahni me mish pule dhe patate

Jahni me mish pule dhe patate

Kjo pjatë u përgatit nga recetat e Lisës

Përbërësit: 4 racione mish pule, 1 kg patate, 2 karota, 1 spec i grirë hollë, 1 qepë e madhe e grirë hollë, 500 g salcë domatesh, 3 thelpinj hudhër, kripë, piper, rigon dhe vaj ulliri.

Përgatitja: Në një tenxhere vendosim në fillim mishin e pulës të larë mirë më parë, pa vaj dhe e lëmë derisa të mos ketë më lëngje nga mishi në tenxhere. Në këtë moment, shtojmë vajin dhe e skuqim mishin sa të marrë pak ngjyrë. Shtojmë qepën dhe pasi e skuqim pak, shtojmë sspecin, patatet dhe karotat të prera në kubikë të mëdhenj, erëzat dhe kripën. Shtojmë salcën, ujë sa të mbulohen dhe i ziejmë në zjarr sa më të ngadaltë. 10 min para se ta heqim gjellën nga zjarri shtojmë majdanozin dhe e kontrollojmë për kripë.

Horoskop