Kuzhina / 20 Prill 2023, 17:03

Rizoto me salcë domatesh dhe borzilok

Rizoto me salcë domatesh dhe borzilok

Përbërësit: 400g oriz, 2 lugë gjelle salcë domatesh, 1 qepë, 1l ujë ose lëng perimesh, 40g djathë kaçkavall, 20 g gjalpë, 3 lugë gjelle vaj ulliri, kripë dhe borzilok.

Përgatitja:  Skuqni qepën në zjarr të ulët për 10 minuta derisa ajo të ketë marrë pamje transparente. Kini kujdes pasi qepa nuk duhet t’ju ngjitet, pas ii jep pjatës shijen e hidhur, dhe aspak të këndshme. Ndërkohë në tigan hidhni edhe orizin dhe përziejeni me një lugë druri për disa minuta. Hidhni pak nga lëngu i perimeve ose uji dhe lëreni të avullojë po në zjarr të ngadaltë. Tani shtoni salcën e domateve për t’i dhënë një ngjyrë akoma edhe më të thellë. Për të arritur kremozitetin e duhur, duhet të shtoni nga një garuzhte me lëng perimesh sa herë që shikoni se orizi thahet. Përsëriteni këtë hap derisa orizi të jetë gati. Shtojini kripë sipas dëshirës suaj, por tregoni kujdes me kripën që ka djathi kaçkavall për të mos e ekzagjeruar. Në fund shtoni edhe borzilokun dhe lëreni edhe një tjetër minutë në zjarr. Pasi ta keni larguar nga zjarri shtoni gjalpin dhe djathin kaçkavall dhe përziejeni mirë orizin. Shërbejeni të ngrohtë dhe duke e shoqëruar me sallatë me perime të freskëta.

Horoskop