News / 5 Qershor 2023, 15:41

Kushëriri homoseksual i Mbretit Charles tregon si u prit në mbretëri "sekreti" i tij: "Kisha frikë nga reagimi i tyre"

Kushëriri homoseksual i Mbretit Charles tregon si u prit në

Mbretëresha Victoria ishte stërgjyshja e tij dhe kur ishte i ri ai ndoqi të njëjtën shkollë në Skoci si Princi Philip dhe më pas mbreti Charles III, kushëriri i tij (i dytë).

Ivar Mountbatten, sapo ka mbushur 60 vjeç dhe djali i markezëve, është një biznesmen. Por ka dy të dhëna të rëndësishme që e kanë bërë atë të hyjë në librat e historisë britanike: ai është anëtari i parë i familjes mbretërore që u deklarua zyrtarisht homoseksual dhe i pari që u celebrua në një martesë homoseksuale.

Kushëriri homoseksual i Mbretit Charles tregon si u prit në

Ivar, kushëriri i mbretit Charles III, zbulon frikën dhe shqetësimet në mjedisin mbretëror

Njëlloj si mbreti Charles, Ivar Mountbatten ka një pasion për bujqësinë dhe bujqësinë organike. Dhe ai vendosi të rrëfejë përvojat e tij si homoseksual në Mbretëri në një artikull që u botua në gazetën Independent. “Kisha frikë nga reagimet e të afërmve të mi dhe si do ta merrnin lajmin”, ka rrëfyer ai, duke zbuluar momentin në martesën e tij të parë, ku i zbuloi prirjet e tij homoseksuale bashkëshortes Penny.

Ivar Mountbatten: "Nuk mund të flisnim për homoseksualitetin në mbretëri atëherë".

Tre vajza lindën nga martesa e tij me Penny, dy prej të cilave kanë si kumbar dhe kumbarë Princin Edward  (vëllai i Charles) dhe gruan e tij Sophie of Wessex, dukë aktualë të Edinburgut. Vetë Ivar është kumbari i vajzës së tyre, Lady Louise Windsor. “Kam lindur në një kohë kur të qenit homoseksual ishte ende një krim dhe i imi sigurisht nuk ishte një mjedis në të cilin deri vonë mund të flitej lirshëm për prirjet e veta seksuale”.

Dasma e parë mes homoseksualëve në Mbretëri

Kushëriri homoseksual i Mbretit Charles tregon si u prit në

I divorcuar në vitin 2011, shtatë vjet më vonë Ivar festoi bashkimin e tij me sipërmarrësin James Coyle, me të cilin u takua gjatë një jave skijimi në Verbier, një vendpushim skijimi i preferuar i Royals. Dhe ishte vetë Penny, me këmbënguljen e vajzave të saj, që shoqëroi ish-bashkëshortin në korridor në ceremoninë e dasmës në Bridwell Park, vendi ku kishte qenë edhe rezidenca e familjes.

"Mbreti Charles dhe Mbretëresha Elizabeth më kanë mbështetur gjithmonë"
Burri i tij James, thotë Ivar, është pranuar gjithmonë nga familja mbretërore. “Të gjithë kanë qenë vërtet mirëkuptues dhe më kanë ndihmuar gjithmonë”, thotë Mountbatten. “Por e kuptoj që kam qenë shumë më me fat se shumë të tjerë para meje dhe u jam shumë mirënjohës atyre që kanë hapur rrugën, në shumë raste duke vuajtur tmerrësisht. James, për shembull, është ngacmuar prej vitesh për shkak të seksualitetit të tij”.

Ivar dhe James, dy anëtarë të familjes mbretërore që s'kanë asnjë rol në mbretëri
Dy vjet më parë, Mountbatten dhe Coyle thabë në një dokumentar,  se, për të përballuar kostot vjetore të mirëmbajtjes së Bridwell Park, u detyruan të hapnin për publikun shtëpinë e tyre historike gjeorgjiane (e cila është e  vendosur në fshatin idilik të Devon, në Anglinë jugore) duke inauguruar gjithashtu një restorant dhe dhoma për ceremoni dhe ngjarje të korporatave.

Mbreti Charles miraton eventin e parë mbretëror të homoseksualëve

ë gusht, Ivar Mountbatten dhe bashkëshorti James do të bëhen çifti i parë mbretëror që do të presë një paradë homoseksuale të plotë në shtëpinë e tyre, Bridwell Park. E titulluar Queen Spirit, ngjarja do të zhvillohet për katër ditë, me koncerte dhe performanca artistike, të gjitha të organizuara me bashkëpunimin e tre vajzave të Mountbatten dhe pëlqimin e mbretit Charles. Një tjetër arritje për familjen mbretërore.

Përgatiti: Living

Horoskop