Kuzhina / 1 Korrik 2023, 16:41

Do të lëpini gishtat në fund, si të përgatisni hap pas hapi akullore me limon në kushte shtëpie

Do të  lëpini gishtat në fund, si të përgatisni hap pas

Nga LINDA FISHTA

Nëse mendonit se akulloren mund ta përgatisin vetëm pastiçierët e vërtetë  gaboheni, pasi me këshillat e sugjerimet e Linda Fishtës mund ta bëni edhe vetë në shtëpi.

Përbërësit: lëkura e grirë në rende e 2 limonëve bio, 100g sheqer, 125ml lëng limoni i sapo shtrydhur, 500ml panna për ëmbëlsira dhe një majë thike kripë.

Përgatitja: Në robot (vëmë funksionin e grirjes) hedhim sheqerin dhe lëkurat e limonit të grira më parë në rende dhe i përziejmë për një minutë. Shtojmë lëngun e limonit dhe e përziejmë derisa të shohim që sheqeri është tretur. Mjaftojnë 2 minuta. Shtojmë panën dhe kripën dhe e përziejmë edhe për 1-2 minuta derisa të shohim që pana po trashet dhe përzierja është bërë kremoze. E hedhim akulloren në tavë inoksi ose porcelani, por që të jetë sa më e madhe, në mënyrë që akullorja të ngrijë më shpejt. E mbulojmë me letër alumini dhe e vëmë te pjesa e ngrirjes në frigorifer.
Pas 30-40 minutash e nxjerrim nga ngrirja dhe e përziejmë mirë me pirun ose me rrahësen e vezëve në mënyrë që të mos krijohen kristale akulli. E përsërisim këtë veprim pesë herë. Më pas mund ta lëmë akulloren për një natë të tërë te ngrirja dhe të nesërmen është gati. Në momentin që duam ta shërbejmë, e lëmë pak minuta në temperature ambienti.

Horoskop