Kuzhina / 1 Gusht 2023, 15:40

Tiramisù me limon për t'u freskuar këto ditë të nxehta

Tiramisù  me limon për t'u freskuar këto ditë


Se kur jeta na jep limon ne gjeja e pare fare bejme tiramisu me limon ☺️
Nje recete qe duhet ta provoja patjeter sepse ishte aq e shijshme ne pamje saaa ctju them ????
Dhe nuk u zhgenjeva pasi na pelqeu shume shija e fresket qe i jepte limoni ☺️
Perberesit per kete receteni gjeni ne cdo market KMY @kmyonline si gjithmone ☺️
Per kremin e limonit:
1 gote sheqer
Lekura e 2 limoneve
Lengu i 3 limoneve
2 veze te plota
1 e verdhe veze
1 lc niseshte e tretur ne uje

Per kremin:
500 gr mascarpone
200 ml pana
2-3 lgj nga kremi limonit

200 gr bisokta savoiardi

Fillimisht pergatisim kremin e limonit, ne nne tenxhere hedhim sheqerin, lekuren e 2 limoneve, lengun e limoneve dhe vezet, i vendosim ne zjarr duke i perzier mire me rrahesin e vezeve, kur eshte ngrohur masa shtojme dhe niseshtene e tretur ne uje, e lejme deri sa kremi trashet pak dhe me pas e heqim dhe e lejme menjane te ftohet.
Per kremin e mascarpones thjeshte rrahim pak bashke mascarponen me panen per embelsira, shtojme dhe 2-3 lgj krem limoni dhe e kemi gati ☺️
Per te lagur biskotat une kam perdor qumesht.
Pra i lagim biskotat me qumesht dhe i rendisim ne tave, siper shtreses se pare vendosim gjysmen e kremit, me pas gjysmen tjeter te biskotave dhe kremin.
I shtojme siper kremin e limonit dhe e lejme ne frigorifer te mbuluar me qese kuzhine perreth 2-3 ore para se ta konsumojme.

 

Horoskop