Mirëqenie / 30 Gusht 2023, 19:03

Pse të gjithë janë çmendur pas Aperol Spritz? Pija që po fiton popullaritet kudo

Pse të gjithë janë çmendur pas Aperol Spritz? Pija që

Popullariteti i ri i Aperol po i lë disa venecianë të hutuar. Si ka pushtuar botën një pije që deri 20 vjet më parë mund të gjendej vetëm në taverna dhe bare të thjeshta?

Këtë verë, Aperol Spritz po rrjedh nga sportelet e ambienteve më magjepsëse në qytetin e Nju Jorkut, nga tarraca e Panairit të Pavarur të Artit në Tribeca në furrën e re me temë flamingo në Brooklyn. Po servieret në Singapor dhe në Paris.

Duket se aperitivo (pija e preferuar e Italisë para darkës) është bërë ora e re e lumturisë. E megjithatë, popullariteti aktual i Aperol Spritz lë venecianët paksa të hutuar. Si e pushtoi botën një pije që deri 20 vjet më parë mund të gjendej vetëm në tavernat moderne dhe lokalet e lira të rajonit tonë?

Përgatitet në rreth tre minuta me gjysmë gote prosecco, një të tretën gotë liker të hidhur, kube akulli - të shtuara në këtë mënyrë, në mënyrë që flluskat të shpërthejnë natyrshëm - dhe zbukurohen me një kokërr ulli ose një fetë portokalli, aperitivi venecian u votua kohët e fundit si pija e preferuar e Italisë para darkës. Është aq popullor sa ministrja italiane Eugenia Roccella e konsideroi atë përgjegjëse për një krizë të popullsisë duke thënë se çiftet e reja tani zgjedhin midis "pirjes së spritz dhe lindjes së fëmijëve". Në SHBA, është bërë kaq në modë sa aktorja e Star Wars, Zendaya, ndër të tjera, vesh manikyrin e thonjve me ngjyrë Aperol Spritz, frymëzuar nga nuanca verore portokalli e pijes.

Megjithatë, spritz-i origjinal nuk ishte portokalli. Historia e tij shkon prapa në shekullin e 19-të kur Austria pushtoi Venedikun në 1797 dhe e sundoi atë për dekada. Austriakët nuk kishin shije për verën e rëndë veneciane, Malvasia, dhe importuan traditën e tyre të "Spritzen", duke shtuar një spërkatje me ujë të gazuar në një gotë verë të bardhë. Ideja për të përdorur prosecco, në vend të verës dhe për ta përzier me një liker të hidhur erdhi shumë më vonë, kur, sipas Giuseppe Zanon, banakieri dhe bashkëpronar i kafenesë historike Al Mercà (Campo Bella Vienna, 213) nga Ura e Rialtos, venecianët vendosën që kjo pije ishte shumë e lehtë dhe filluan të shtonin Aperol, Select, Campari ose Cynar (të renditura nga më e ëmbla deri tek më e hidhura).

Aperol – deri tani likeri spritz më i popullarizuar në mbarë botën – u shpik në qytetin e afërt të Padovës në vitin 1919 nga vëllezërit Luigi dhe Silvio Barbieri pas shtatë vitesh eksperimentesh, duke përpunuar disa përbërës. Ajo u reklamua për herë të parë në vitet 1920 për konsumatorët që dëshironin të qëndronin në formë për shkak të nivelit të ulët të alkoolit (11%) dhe për gratë në vitet 1930 me sloganin, "Signora! Aperol ju mban të dobët". Nga vitet '80, ai ishte i lirë dhe i vlerësuar nga klientët në çdo bar lokal në rajonin e Venetos, duke krijuar një lloj arkipelagu spritz në Luginën e Po, ku qytetet e Padovës, Venecias, Treviso dhe Vicenza do të vazhdonin traditën, secila me recetën e vet paksa të ndryshme.

 

Horoskop