News / 18 Shtator 2023, 13:06

Aktorja e Hollywood-it Kate Winslet, fotografja e luftës në 'Lee' pretendente për çmimin Oscar

Aktorja e Hollywood-it Kate Winslet, fotografja e luftës në

Aktorja e famshme e Hollywood- it Kate Winslet falë rolit të saj në filmi biografik dramatik që u shfaq premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto, duket se do të bëjë një bujë të madhe në Oscar.

Ylli britanik i ekranit luan Lee Miller në filmin biografik me emrin e saj, bazuar në librin e djalit të saj Anthony Penrose The Lives of Lee Miller.

Aktorja e Hollywood-it Kate Winslet, fotografja e luftës në

Winslet shndërrohet në fotografen ikonë me flokë bjonde, e veshur me veshje ushtarake, puset dhe një helmetë me kokë.

Vite pas vdekjes së nënës së tij, Penrose zbuloi mbi 60,000 printime në papafingo. Në atë moment, ai filloi të mësonte më shumë për të, duke çuar në shkrimin e biografisë së saj.

Lee Miller ishte një nga fotografet e luftës që la një trashëgimi të pasur me punën e saj. “Kjo është një dramë emocionuese që e fut shikuesin direkt në zonën e luftës”, thekson Variety.

Horoskop