News / 19 Shtator 2023, 11:48

Skandal në Kosovë, videoja e 3-vjeçarit që rrihet brutalisht nga edukatoret trondit opinionin publik

Skandal në Kosovë, videoja e 3-vjeçarit që rrihet

Një rast tronditës i dhunës ndaj një të mituri është raportuar mëngjesin e kësaj të marte. Ngjarja ka ndodhur në ambientet e një kopshti publik në Fushë-Kosovë, që për ironi të fatit mban emrin "Gëzimi ynë". Ka qenë një familjari i të miturit i cili ka denoncuar rastin përmes një videoje, teksa shihet qartë dhuna makabre e ushtruar ndaj vogëlushit. 3-vjeçari dhunohet fillimisht nga dy edukatoret, më pas futet në një dhomë nga kuzhinierja prej nga ku dhunohet sërish. Një e tretë më pas e tërheq sërish nëpër tokë duke u përpjekur me dhunë ta ulë në karrike. 

Lidhur me këtë ka reaguar edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Ngavci ku dënon ashpër dhunën dhe shkruan se kushdo që e ka ushtruar do të marrë dënimin e merituar dhe se institucionet do të marrin masa të menjëhershme.

POSTIMI I PLOTË

"Thellësisht e shqetësuar nga pamjet e publikuara të një çerdheje në Fushë-Kosovë. E dënoj ashpër dhunën e ushtruar ndaj një të mituri në këtë institucion parashkollor. Dhuna është e papranueshme andaj, pres që kushdo që ushtron dhunë të marrë dënimin e merituar. ajo që është më shqetësuese sipas pamjeve të publikuara, është se nuk bëhet fjalë vetëm për një person por më shumë edukatore të involvuara e që e shton dyshimin se nuk është fenomen i izoluar. Inspektorati i Arsimit ndodhet në këtë institucion dhe sapo të pranojmë raportin, do të ndërmarrim masa të menjëhershme. MAShTI, komunat dhe në përgjithësi si institucione kemi obligim të kujdesemi e të sigurohemi për mirëqenien e të gjithë fëmijëve."

Familjarët kanë kërkuar  nga organet e drejtësisë të reagojnë në ndërmarrjen e veprimeve ndaj mësueseve, pasi 3-vjeçari, përveç lëndimeve trupore, ka pësuar trauma të rënda psikike. 

Horoskop