Modë / 8 Tetor 2023, 11:45

Ngjyrat më trendi për flokët këtë vjeshtë, nga gështenja e Kate Middleton tek shkëlqimi i Hailey Bieber

Ngjyrat më trendi për flokët këtë vjeshtë, nga

Çokollatë, lajthi, por edhe karamel dhe moka: këto janë vetëm disa nga nuancat më të lezetshme të flokëve gështenjë për këtë sezon, të propozuara nga sallonet e bukurisë në flokët e personazheve të famshëm.

Në fund të fundit, asgjë nuk është më vjeshtore se kjo ngjyrë, e cila sjell nuancat e natyrës në flokë në këtë periudhë të vitit. Ngjyra kafe pra është shumë e dashur, edhe për shkak të mundësive të shumta që ofron për ata që e zgjedhin, kjo pasi ke mundësi të luash me tonet dhe intensitetin, dhe mund të kombinohet me teknika të ndryshme.

Flokë gështenjë: kornizimi i fytyrës dhe vënia në pah e tipareve si Kate Middleton

Ngjyrat më trendi për flokët këtë vjeshtë, nga

Princesha e Uellsit ndryshon prerjen e flokëve dhe ngjyrën e saj çdo vjeshtë dhe për sezonin që sapo ka filluar ajo ka ndriçuar ngjyrën e saj natyrale kafe me një ndriçim strategjik, i cili i ndriçon fytyrën dhe e bën atë edhe më magjepsëse. Është inkuadrimi i fytyrës, pra arti i pozicionimit të pikave të lehta në zonat strategjike të flokëve - pikat kryesore, në fakt - për të nxjerrë në pah tiparet e forta dhe për të fshehur çdo defekt. Për ta bërë nuancën e re të dallohet edhe më shumë, Kate Middleton zgjodhi një bazë më të errët se në verë.

Beurre Brunette, ngjyra kafe që vjen nga Shtetet e Bashkuara

Ngjyrat më trendi për flokët këtë vjeshtë, nga

Nuk ka sezon pa mbërritur trende nga SHBA për flokët. Dhe bruneja beurre, e lançuar nga stilisti i flokëve Tom Smith, tashmë është kandidate për t'u bërë më e preferuara e sezonit.

Është një kafe e ngrohtë shumëtonale, ideale për zbutjen e bazave të errëta, por edhe për brunet e tunduara, pasi nuk është radikale. Është gjithashtu një ngjyrë “e zgjuar” sepse tonalitetet më të lehta përzihen shumë mirë me flokët e thinjur. Asnjë mbulim total, me pak fjalë, por një bashkëjetesë paqësore. Zeshkania Beurre mund të përdoret në më shumë se një bazë, nga kafe e mesme në kafe të errët.

E errët me prekje vishnje: kafe e vjeshtës sipas Jean Louis David

Ngjyrat më trendi për flokët këtë vjeshtë, nga

E fortë dhe e plotë, kafeja e errët e propozuar nga Jean Louis David në koleksionin Vjeshtë-Dimër 2023-2024. Ndriçohet nga efekti me shkëlqim, një përzierje që nxjerr në pah reflektimet dhe thekson ngjyrën, e përshkuar nga një nuancë e sofistikuar në tonet e vishnjes.

Flokë kafe: bronz i ngrohtë si Camila Morrone

Ngjyrat më trendi për flokët këtë vjeshtë, nga

Adhuruesit e nuancave më të gjalla të flokëve gështenjë mund të përqendrohen te bruneja prej bronzi, ngjyra e preferuar e Camila Morrone. Në këtë rast kafeja natyrale përmirësohet nga reflektimet e qelibarit, më të përqendruara në anët e fytyrës dhe në majat. Nga ana e tij ka avantazhin e mirëmbajtjes së lehtë - kur lodheni thjesht shkurtoni prerjen - por në të njëjtën kohë sigurisht që nuk kalon pa u vënë re.

Kafeja me ngjyrë si e  Wella The Club: blloqe ngjyrash

Ngjyrat më trendi për flokët këtë vjeshtë, nga

Më pak nuanca dhe më shumë ngjyra të plota: ky është vizioni i Ëella The Club për Vjeshtë-Dimër 2023-24, i cili fokusohet në blloqe nuancash të kundërta duke marrë një rezultat pothuajse monokromatik, por jashtëzakonisht të sofistikuar. Një bashkim i botëve në dukje të ndryshme që i jep jetë një risie të papritur, destabilizuese, por magjepsëse. Teksturat, vëllimet dhe linjat i jepen kështu kombinimeve pothuajse të pafundme, për të treguar se kush jeni dhe çfarë doni të komunikoni.

Mëndafshi i çokollatës passione (si Zendaya)

Ngjyrat më trendi për flokët këtë vjeshtë, nga

Kafe e errët me balajazh kafe të artë të çelur, për një shkëlqim të shtuar. Është ngjyra e zemrës së Zendaya-s, të cilën koloristi njujorkez Aaron Bradford i Aaron Salon e ka quajtur mëndafshi me çokollatë. Pika e fortë është se s’ka nvojë për mirëmbajtje.

Tonet neutrale Xhinxher bronde të Hailey Bieber's i përshtaten të gjithëve

Ngjyrat më trendi për flokët këtë vjeshtë, nga

Për të pavendosurit, vazhdoni me xhinxherin bronde, shumë të dashur nga njerëz të famshëm si Hailey Bieber dhe Chrissy Teigen. Është një bronde në të gjitha aspektet, me reflektime dhe nëntone të lehta, të cilat nuk janë aspak të dukshme. Kjo  funksionon pothuajse te kushdo sepse ka tone neutral.

Horoskop