Mirëqenie / 4 Nëntor 2023, 11:53

Scrub- i fytyrës është i domosdoshëm në këtë periudhë, Living ju tregon si ta bëni në shtëpi me disa hapa të thjeshtë

Scrub- i fytyrës është i domosdoshëm në këtë

Eksfolimi është një hap thelbësor në çdo ritual të kujdesit të lëkurës për të çliruar fytyrën nga qelizat e vdekura dhe për të rifituar një çehre rrezatuese. Për të përgatitur lëkurën tuaj për stinën e dimrit, asgjë nuk është më e thjeshtë, natyrale - dhe ekonomike - sesa një pastrim fytyre me scrub. Dhe ju mund ta bëni atë fare lehtë në shtëpi, duke zgjedhur përbërësit e duhur bazuar në llojin e lëkurës tuaj.

Scrub fytyre i bërë në shtëpi, cilët përbërës të zgjidhni?

Bërja e një pastrimi efektiv të fytyrës nuk ka qenë kurrë më e lehtë. Ky ritual i vogël në shtëpi mund të provojë të jetë një ilaç i vërtetë për oksigjenimin e lëkurës pas një jave të gjatë, pa e stresuar shumë atë. Sekreti qëndron në zgjedhjen e komponentit të duhur eksfolues. Përbërësit më të njohur? Sheqeri, kripa dhe mielli (orizi, qiqre ose misri). E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, kafeja, ideale për një efekt shkëlqyes të mbrojtur nga natyra.

Një komponent tjetër themelor janë vajrat esencialë, lehtësisht të disponueshëm në çdo dyqan bimor dhe farmaci. Për lëkurë të kombinuar dhe/ose të yndyrshme, zgjidhni ato pastruese si tea tree (antibakterial) ose sherebelë (qetësuese dhe shëruese, për shenjat pas akneve).

Zgjidhja optimale, megjithatë, për lëkurë më të thatë është vaji i arganit, vaji i trëndafilit (për një efekt të synuar kundër plakjes) dhe avokando (jashtëzakonisht ushqyes). Së fundmi, për lëkurë të ndjeshme, më të përshtatshmet mbeten livando dhe kamomili, perfekt për tonifikim dhe zbutjen e lëkurës.

1. Lëkura e yndyrshme: si të eliminoni papërsosmëritë

Në një tas të vogël, hidhni një lugë xhel aloe vera (hidratues), bikarbonat (bazë eksfoluese me veti anti-bakteriale/ndriçuese) dhe 10-15 pika vaj esencial të sherebelës ose tea tre (si astringent ashtu edhe pastrues). Pasi të përzihet në mënyrë të barabartë, aplikojeni përzierjen në lëkurë të lagur dhe masazhojeni butësisht me lëvizje rrethore. Shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe vazhdoni duke aplikuar një hidrolat qetësues dhe zbutës - ose essence me bazë çaji jeshil ose livando.

2. Lëkurë e thatë, kërkon ushqyes

Zëvendësoni xhelin e aloe verës me një lugë vaj ulliri dhe bikarbonatin e sodës me sheqer, një eksfoliant më delikat. Në fund, disa pika vaj esencial trëndafili, dehës dhe ushqyes, ose jojoba. Në këtë rast, pasi të keni shpëlarë, aplikoni një tonik dhe një shtresë kremi hidratues për një masazh të çmuar restaurues.

3. Lëkurë e ndjeshme: eksfolim i butë

Ideal për lëkurën më të ndjeshme dhe reaktive është një scrub fytyre me bazë tërshëre. Shtoni një lugë aloe vera në miell (për një veprim qetësues) dhe në fund disa pika vaj esencial kamomili (zbutës dhe kundër acarimit).

Mbetet vetëm të gjeni scrub-in më të përshtatshëm për fytyrën sipas nevojave tuaja. Përbërës të thjeshtë dhe të bërë vetë, për një fytyrë të lëmuar dhe me shkëlqim në vetëm disa hapa.

Horoskop