News / 21 Nëntor 2023, 11:13

Akuzohet për diskreditim të ushtrisë ruse, Moska zyrtare kërkon "kokën" e fitueses së Eurovision-it

Akuzohet për diskreditim të ushtrisë ruse, Moska zyrtare

 

Susana Jamaladinova, një këngëtare ukrainase me origjinë tatare të Krimesë e njohur profesionalisht si Jamala, tani është në listën e më të kërkuarve të Rusisë.

 

Ministria e Punëve të Brendshme në Rusi akuzon fituesen 40-vjeçare të Eurovizionit (në 2016) për diskreditim të ushtrisë së Moskës, pasi ka shpërndarë informacione të rreme, raportoi uebfaqja ruse e lajmeve Mediazona. Media tha se Moska e vendosi Jamalën në listën e të kërkuarve në tetor dhe në nëntor këngëtarja u gjykua në mungesë nga një gjykatë ruse.

 

Jamala, një kritike e zëshme e pushtimit nga Rusia të gadishullit të saj të Krimesë dhe pushtimit të Ukrainës, fitoi Konkursin e Këngës në Eurovizion në 2016 me këngën “1944”, e cila ka të bëjë me dëbimin dhe spastrimin etnik të rreth 200,000 tatarëve të Krimesë të kryera nga autoritetet sovjetike, në maj 1944.

 

Jamala, e cila aktualisht është në një turne për rritjen e fondeve dhe ndërgjegjësimit në Australi, ku u zhvendos pasi Rusia pushtoi Ukrainën vjet. Ajo reagoi ndaj lajmit duke postuar një histori të saj në Instagram jashtë Operës së Sidneit, me një emoji në fytyrë.

 

Kanali rus i lajmeve të fundit Telegram Shot pretendoi se Jamala ishte në listën për postimin e “falsifikimeve” në lidhje me mizoritë në qytetin ukrainas të Bucha në 2022.Kremlini ka mohuar përgjegjësinë për masakrën që ndodhi atje, ndërsa trupat ruse pushtuan periferinë e Kievit, pavarësisht se ka prova se kjo ishte vepër e forcave ruse.

 

Horoskop