Mirëqenie / 24 Nëntor 2023, 14:46

Fëmija juaj ka vazhdimisht rrjedhje hundësh? Me këtë super zgjidhje, prindërit do të kalojnë një dimër të qetë

Fëmija juaj ka vazhdimisht rrjedhje hundësh? Me këtë super

"Fëmija juaj ka rrjedhje hundësh, hajde merreni". Me siguri keni marrë një telefonatë të tillë nga kopshti ku dërgoni të vegjlit tuaj, ose diçka të ngjashme si: "Fëmija juaj ka hundë, do të sëmurë të tjerët në grup, më mirë ta çoni në shtëpi". Por, nëse një prind nuk i ka mundësitë dhe lehtësirat për të patur fëmijët e tij në vëzhgim, a ekziston një zgjidhje për të?

Para së gjithash duhet të dini që rrjedhja e hundëve është një nga problemet më të zakonshme në fëmijëri që shfaqet kryesisht në vjeshtë, si pasojë e sekretimit të shtuar nga zgavra e hundës. E thënë më figurativisht, ndërsa gjethet në pemë fillojnë të zverdhen edhe prindërit përgatiten për atë çfarë i pret gjatë kësaj stine.

Çfarë është rrjedhja e hundëve?

Rrjedhja e hundëve nënkupton largim i mukozës nga zgavra e hundës. Ajo mund të shkaktohet nga ajri i ftohtë dhe/ose i thatë, alergjitë ose ftohja e zakonshme. Hunda është porta e trupit për mikrobet, alergjenët dhe trupat e tjerë të huaj. Kur zgavra e hundës është e ekspozuar ndaj këtyre elementeve "pushtuese",  ajo fillon të mbrojë mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes duke prodhuar mukozë (hundë që rrjedh) në përpjekje për të kapur mikrobet dhe për t'i nxjerrë ato nga trupi. Megjithatë, ka raste kur prodhimi i mukozës rritet. Kur kemi të bëjmë me ftohje ose infeksion tjetër, ngjyra e mukusit mund të ndryshojë dhe të bëhet e verdhë-jeshile.

Cilat mund të jenë shkaqet e rrjedhjes së hundëve te fëmijët?

Shkaqet e rrjedhjes së hundëve te fëmijët mund të jenë të shumta, duke përfshirë alergjitë, pneumoninë, ftohjen e zakonshme, gripin, objektet e huaja, ajrin e ftohtë etj. Le të shqyrtojmë disa nga shkaqet më të zakonshme të kësaj gjendjeje:

Alergjitë

Alergjitë sezonale janë shkaktarët më të zakonshëm. Ato ndodhin kryesisht gjatë pranverës ose verës si reagim ndaj poleneve specifike. Megjithatë, i vogli juaj mund të përjetojë gjithashtu rinitin alergjik shumëvjeçar (i njohur si rinitit alergjik gjatë gjithë vitit). Shkaqet e zakonshme të këtij lloji të rinitit alergjik janë marimangat e pluhurit dhe pezmatimi i kafshëve shtëpiake.

Ftohje e zakonshme

Rrjedhja e hundëve nuk do të thotë domosdoshmërisht se fëmija juaj vuan nga riniti alergjik, ajo mund të jetë gjithashtu simptomë e një ftohjeje të zakonshme që shkaktohet nga një infeksion viral në hundë dhe fyt. Edhe pse në pamje të parë duket e bezdisshme, rrjedhja e hundëve gjatë një ftohjeje shërben për një qëllim: të pastrojë trupin nga virusi. Simptoma të tjera që tregojnë se fëmija juaj ka ftohje përfshijnë kollën, kongjestion nazal, vështirësi në gëlltitje, ethe, dhimbje të fytit dhe teshtitje. Kujtojmë se fëmijët e vegjël priren të ftohen më shpesh se të rriturit, sepse sistemi i tyre imunitar është ende në zhvillim. 

Gripi ose ajri i ftohtë

Infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes si gripi, gjithashtu mund të çojnë në rrjedhje hundësh, veçanërisht te fëmijët më të vegjël. . Viruset që shkaktojnë gripin dhe ftohjen përhapen kur fëmijët bien në kontakt me sekrecionet nazale të një personi të infektuar dhe më pas prekin sytë, hundën ose gojën. Kjo është arsyeja pse larja e duarve dhe zakonet e tjera të mira higjienike janë thelbësore për parandalimin e përhapjes së viruseve.

Në rastin e fëmijëve të vegjël, ajri i ftohtë mund të jetë po ashtu shkak i rrjedhjes nazale. Kur marrim frymë përmes hundës, ajri ngrohet dhe njomet kur hyn në mushkëri. Ajri i ftohtë dhe i thatë mund të irritojë mukozën e hundës. Si përgjigje, gjëndrat e hundës prodhojnë mukozë të tepërt për të mbajtur membranën mukoze të lagësht, duke çuar në rrjedhje të hundëve.

Çfarë mund të ndihmojë me rrjedhjen e hundës?

Spraj nazal me kripë

Spraji nazal me kripë është një ilaç natyral që ndihmon në shpëlarjen e pasazheve të hundës. Ai synon kongjestionin nazal dhe mukozën, duke përdorur një solucion të butë të kripur. Sipas një studimi, përdorimi i një spraji nazal të kripur për infeksionet e traktit të sipërm respirator mund të përmirësojë simptomat duke përfshirë rrjedhjen e hundëve, kongjestionin e hundës dhe cilësinë e gjumit.

Konsumimi i çajrave

Pijet e nxehta, si çaji, mund të jenë shumë të dobishme për shkak të nxehtësisë dhe avullit të tyre, i cili ndihmon në njomjen dhe pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes. Disa çajra përmbajnë bimë që veprojnë si dekongestantë të butë. Jepuni fëmijëve çajra që përmbajnë përbërës me veti anti-inflamatore dhe anti-histaminike, të tilla si kamomili, mentja ose hithra. Dhimbjet e fytit shpesh shoqërohen me rrjedhje hundësh dhe pirja e çajit të ngrohtë bimor mund të ndihmojë gjithashtu në qetësimin e tyre.

Fëmija juaj ka vazhdimisht rrjedhje hundësh? Me këtë super

Inhalimi (përthithja) me një inhalator

Një inhalator është një pajisje që përdoret për inhalimin e rrugëve të frymëmarrjes. Kjo pajisje i kthen medikamentet e lëngshme ose të kripura në aerosole. Qëllimi është që ilaçi të arrijë sa më thellë të jetë e mundur në mushkëri në formë avulli (një përthithje me inhalator  duhet të zgjasë të paktën 10-15 minuta). Përveç kësaj, ndihmon në lëngëzimin e mukozës dhe e bën më të lehtë që fëmijët ta nxjerrin atë nga trupi. Është e nevojshme të zgjidhni një inhalator të përshtatshëm për fëmijën në mënyrë që ai të mos kundërshtojë dhe madje ta shijojë atë. Duhet të jetë i vogël, kompakt dhe i qetë.

Disa inhalatorë si Zano Inspire vijnë me ngjitëse që fëmija mund t'i ngjisë në pajisje, duke i bërë ata të ndihen sikur inhalatori është i tij.

Fëmija juaj ka vazhdimisht rrjedhje hundësh? Me këtë super

Shtoni konsumin e lëngjeve

Konsumimi i lëngjeve dhe mbajtja e hidratimit të mirë mund të ndihmojnë një fëmijë me hundë të bllokuara. Mukoza në sinuse bëhet më e lëngshme, duke e bërë më të lehtë nxjerrjen. Përndryshe, mukoza mund të jetë e trashë, duke shkaktuar parehati të konsiderueshme. 

Medikamente për rrjedhjen e hundëve

Këshillohet gjithashtu përdorimi i disa medikamenteve pa recetë (OTC) si:

Ekspektorantë: Këto ilaçe mund të hollojnë mukozën për të ndihmuar në pastrimin e saj nga gjoksi. Ata gjithashtu mund të ndihmojnë me rrjedhjen e hundës.

Dekongestantë: Këto barna tkurren dhe thajnë mukozën e pasazheve të hundës. Ato mund të jenë të dobishme për tharjen e mukozës ose lehtësimin e kongjestionit të hundës.

Antihistaminë: Këto medikamente mund të jenë të dobishme nëse rrjedhja e hundës është për shkak të alergjive.

Disa nga këto barna janë në dispozicion në formën e terapisë me aerosol. Është thelbësore të zgjidhni pajisjen e duhur, e cila prodhon madhësinë optimale të grimcave dhe i shpërndan ato në mënyrë efikase. Për më tepër, kontrolloni specifikimet për sasinë e lëngut të mbetur pas terapisë. Preferohet një mbetje minimale, duke lejuar që një dozë më e madhe e barit të arrijë në mushkëri. Një inhalator është një pajisje e lehtë për t'u përdorur që duhet të jetë pjesë e çdo familjeje. Fëmija juaj do të jetë rehat dhe do të mësohet të marrë frymë pa problem dhe me kënaqësi. Zano Inspire për shembull i plotëson të gjitha këto kërkesa.

Megjithatë, përpara se t'i jepni ndonjë ilaç fëmijës suaj, konsultohuni me një mjek. 

Me fillimin e vitit të ri shkollor si për nxënësit e vegjël ashtu edhe për ata më të rritur, së bashku me emocionet pozitive dhe ka shqetësim për shfaqjen e rrjedhjes së hundës, ftohjet dhe gripin. Duke ndjekur disa këshilla të thjeshta dhe masa parandaluese, mund ta mbroni fëmijën tuaj nga shqetësimi i hundës së bllokuar dhe ta kaloni këtë sezon pa probleme shëndetësore.

Horoskop