Modë / 27 Nëntor 2023, 20:35

Fiksimi me këpucët UGG, si t'i vishni në mënyrë elegante çizmet që janë kthyer në trendin e momentit

Fiksimi me këpucët UGG, si t'i vishni në mënyrë
Krahas balerinave dhe këpucëve Mary Jane ka edhe një lloj tjetër këpucësh që kanë fituar zemrat dhe janë bërë pjesë e garderobave sezonin e fundit. Dikur një fenomen australian dhe amerikan, këpucët Ugg kanë pushtuar stilin evropian të rrugës dhe veshjet, me një tërheqje bashkëkohore dhe rehati të pashembullt. Këto çizme nga lëkura e deleve dhe kamoshi, të disponueshme në një numër të pafund nuancash dhe siluetash, janë bërë sinonim i një stili të relaksuar por të rafinuar, i cili tërheq njësoj si Gjeneratën Z ashtu edhe yjet e Hollivudit.

Rikthimi i madh i trendit të këpucëve Ugg për femra
Është e vështirë të besohet, por suksesi i çizmeve Ugg ka të bëjë shumë me sërfin. Këpucët e markës australiane, në fakt, ishin të preferuarat e sërfistëve, të cilët i vishnin gjatë seancave të mëngjesit, për t'i mbajtur këmbët ngrohtë para se të hipnin në dërrasën e sërfit. Në fillim të viteve 2000, fenomeni Ugg pushtoi Evropën dhe Shtetet e Bashkuara, ku u shndërrua në siluetën e yjeve dhe të famshmëve. Edhe pse ato hynë në imagjinatën kolektive, çizmeve Ugg u mungon prej kohësh një identitet i vërtetë i modës. Ribrandimi dhe rilançimi që ka prekur markën vitet e fundit ka shkuar pikërisht në këtë drejtim, mes këpucëve të përditësuara dhe të rishikuara dhe prezantimit të siluetave të reja, këpucët Ugg janë kthyer ndër më të dëshiruarat, për çdo moshë.
Si të vishni Uggs sipas yjeve
Çelësi për të veshur me elegancë këpucët e markës australiane është të shmangni natyrën relaksuese dhe rastësore të Ugg-save. Ato që fitojnë janë kontrastet e dukshme, kombinimi i veshjeve të rafinuara dhe të përshtatura me çizme leshi që ju mbajnë ngrohtë. Top modelja dhe stilistja Elsa Hosk di diçka për këtë, e njohur për një estetikë minimale dhe të sofistikuar, të përbërë nga nuanca delikate dhe prerje thelbësore.

Fiksimi me këpucët UGG, si t'i vishni në mënyrë

Kështu, pantoflat Tazz me taban me platformë dhe qëndisje me ngjyra bëhen elementi kryesor i një veshje totale të bardhë, të përbërë nga një bluzë dhe xhinse, të kompletuara nga një xhaketë sportive gri dhe një çantë Celine It.

Çizmet Ugg janë shpesh protagoniste të veshjeve shik dhe relaksuese të Gigi Hadid.

Fiksimi me këpucët UGG, si t'i vishni në mënyrë

Modelja e njohur jo vetëm që i tregon ato duke i veshur me tuta dhe streçe, por i ka zgjedhur si këpucë të domosdoshme krahas pantallonave të gjera, këmishave të ngushta dhe xhaketave sportive. Për përditshmëri të balancuar në mënyrë të përkryer midis elegancës dhe komoditetit.

Jo vetëm çizme deri te kyçi i këmbëve

Ka jetë përtej çizmeve klasike të lëkurës së deleve. Blake Lively, për shembull, zgjodhi një lloj tjetër këpucësh Ugg për ta thënë atë kur bëhet fjalë për tendencat sezonale.

Fiksimi me këpucët UGG, si t'i vishni në mënyrë

E fotografuar nga paparacët në rrugët e Nju Jorkut, aktorja ka treguar një palë pantofla Tasman, në lëkurë kafe dhe me taban me platformë. Me detajin e një kopse argjendi, ky model i  firmës Ugg shndërrohet në një mokasinë "sui generis", e kombinuar me një palë xhinse të gjera dhe një triko Zegna./Living

Horoskop