News / 30 Nëntor 2023, 15:27

DHIMBJE kyçesh apo nervash? Çfarë tregon kjo për shëndetin tuaj dhe cila është ZGJIDHJA

DHIMBJE kyçesh apo nervash? Çfarë tregon kjo për

Djegia, pulsimi, prerja, therja - të gjitha këto ndjesi të pakëndshme mund të përmblidhen në një fjalë - dhimbje. Dhimbja është sa e dobishme po aq edhe e pakëndshme. Është e dobishme sepse na tregon se diçka nuk është në rregull në trupin tonë dhe ne duhet të trajtojmë veten. Por në realitet, ne nuk jemi aspak të lumtur kur diçka n’a dhemb! Dhimbja është gjëja e fundit që duam të përjetojmë dhe për ta neutralizuar atë, është e dobishme të mësojmë se cilat janë varietetet e saj.

Dhimbja mund të ndryshojë në intensitet dhe kohëzgjatje. Mund të jetë një herë dhe të kalojë brenda pak ditësh ose orësh, por mund të jetë edhe kronik. Dhimbja kronike është një gjendje torturuese që zbehet dhe rrjedh me kalimin e viteve dhe ndonjëherë gjatë gjithë jetës sonë.

Shpesh, kur shkaktohet nga trauma ose inflamacion, dhimbja është relativisht e lehtë për t'u trajtuar. Llojet e tjera të dhimbjes, megjithatë, kanë një origjinë më të errët dhe nuk largohen pas marrjes së një qetësuesi.

Natyrisht, dhimbjet mund të jenë mjaft të ndryshme dhe është e rëndësishme të filloni t'i njihni ato në mënyrë që të kuptoni se çfarë i shkakton dhe të jeni në gjendje t'i trajtoni ato në mënyrë adekuate. Le të njihemi me dy nga llojet më të zakonshme të dhimbjes - dhimbjet e kyçeve dhe dhimbjet nervore.

Dhimbjet e kyçeve

DHIMBJE kyçesh apo nervash? Çfarë tregon kjo për

Nuk ka pothuajse asnjë person që nuk ka përjetuar dhimbje në kyçe. Mbi tendosje, trauma të vogla - zakonisht kjo lloj dhimbje kyçesh nuk është serioze, kalon pa trajtim ose vetëm me qetësues dhimbjesh derisa të kaloj. Megjithatë, disa dhimbje kyçesh kërkojnë trajtim afatgjatë dhe shkaktojnë probleme afatgjata.

Dhimbja e kyçeve mund të prekë një ose më shumë nyje të ndryshme. Modeli i dhimbjes së kyçeve, për sa i përket numrit dhe cilat nyje janë prekur dhe sa kohë zgjat dhimbja, do të varet nga shkaku themelor i dhimbjes.

Artriti është shpesh shkaku kryesor i dhimbjeve kronike të kyçeve të shoqëruara me ënjtje dhe inflamacion.

Osteoartriti është forma më e zakonshme e artritit. Dhimbja e osteoartritit shkaktohet nga “konsumimi” i kyçit. Fillimisht, dhimbja mund të jetë më e dukshme në vetëm një nyje, si p.sh. në ijë ose gju, por me kalimin e kohës zakonisht prek disa kyçe. Përveç nyjeve të hipit, gjurit dhe duarve, osteoartriti prek edhe nyjet e shtyllës kurrizore.

Artriti reumatoid gjithashtu shkakton inflamacion, dhimbje dhe ënjtje në nyje, me simptoma që zakonisht përkeqësohen në mëngjes. Inflamacioni i zgjatur mund të dëmtojë përgjithmonë nyjet e prekura dhe ashpërsia mund të ndryshojë nga e butë në e rëndë. Artriti reumatoid duhet të trajtohet në mënyrë aktive për të shmangur komplikimet.

Dhimbje nervore

Nëse jeni duke përjetuar diçka që ndihet më shumë si një dhimbje djegieje, therjeje - veçanërisht nëse shoqërohet me një ndjesi shpimi gjilpërash - ndoshta vuani nga dhimbje nervore (neuropatike). Kjo do të thotë se ka dëmtim ose acarim të drejtpërdrejtë të një nervi diku në trupin tuaj. Dhimbja nervore mund të ndodhë për një sërë arsyesh, duke përfshirë diabetin, infeksionet (si herpes zoster), sklerozën e shumëfishtë, si rezultat i kimioterapisë ose traumës. Kur bëhet fjalë për problemet ortopedike, dhimbja nervore shpesh rezulton nga ngjeshja e një nervi nga kockat, ligamentet dhe strukturat e tjera aty pranë.

Me dhimbjet nervore, përsëri zbatohet rregulli që marrja e trajtimit të duhur varet nga marrja e diagnozës së duhur. Dhimbja nervore është më e vështirë për t'u diagnostikuar dhe kërkon trajtim më specifik. Dhimbja neuropatike nuk i përgjigjet qetësuesve të dhimbjes dhe ilaçeve anti-inflamatore josteroidale që përdoren zakonisht për të lehtësuar dhimbjet e kyçeve. Për më tepër, ajo është pothuajse gjithmonë kronike dhe mund ta bëjë jetën tuaj të vështirë për vite me rradhë. Parashikimi nuk tingëllon optimist, por kjo nuk do të thotë se nuk mund të bëni asgjë.

Mund të vini bast për rehabilitimin, masazhet, trajtimet me ujë dhe për të rritur aktivitetin tuaj fizik. Do të ishte e dobishme të "ushqeni" nervat tuaja me disa vitamina dhe lëndë ushqyese specifike, si dhe të bëni një përpjekje për të futur ndryshime në shprehitë tuaja të të ngrënit.

Filloni duke kufizuar sheqerin dhe ushqimet e përpunuara. Përqendrohuni kryesisht në ushqime të shëndetshme dhe  natyrale - fruta, perime, peshk dhe bishtajore. Vitaminat B janë të rëndësishme për nervat dhe gjenden kryesisht tek vezët, ushqimet e detit, drithërat, perimet, produktet e qumështit me pak yndyrë dhe shpendët. Ata janë të njohur për aftësinë e tyre për të mbështetur funksionimin e shëndetshëm të sistemit nervor. Vitaminat B-1, B-6 dhe B-12 janë veçanërisht të dobishme në trajtimin e neuropatisë.

Kurkumina është një antioksidant i fuqishëm që gjendet tek shafrani i Indisë (kurkuma), i njohur për vetitë e tij anti-inflamatore dhe analgjezike. Është zbuluar se parandalon dhimbjen kronike të lidhur me neuropatinë dhe zvogëlon inflamacionin. Mund ta merrni si suplement ose ta përdorni shafranin e Indisë si erëz në ushqime të caktuara.

Acetyl-L-carnitine është gjithashtu e rëndësishme për shëndetin e nervave. Është një aminoacid dhe antioksidant që krijon qeliza nervore të shëndetshme, redukton dhimbjet nervore dhe rrit nivelet e energjisë. Mund të merret si suplement ose me ushqime të tilla si mishi, peshku, shpendët dhe produktet e qumështit. Për ta bërë më të lehtë planifikimin e vakteve tuaja dhe për t'u siguruar që po merrni mjaftueshëm nga lëndët ushqyese që ju nevojiten, mund të zgjidhni edhe disa suplemente ushqimore me shumë përbërës. Për shembull, Fenaxon, në të cilin 11 nga përbërësit aktivë që ju nevojiten kombinohen në një raport optimal, duke përfshirë uridin monofosfat, acetil L-carnitine, kurkumin, vitamina të kompleksit B, magnez dhe vitaminë D3. Fenaxon është një produkt efektiv i rekomanduar për sëmundjet e sistemit nervor periferik me ndikim të drejtpërdrejtë në burimin e problemit. Një nga sëmundjet më të shpeshta të sistemit nervor periferik janë diskopatia, dhimbjet e nervit shiatik, lumbago, sindroma e tunelit karpal, pleksiti, polineuropatitë etj. Fenaxon përmban një kombinim optimal të përbërësve aktivë që veprojnë në burimin e problemit, parehatinë kronike dhe stimulojnë proceset natyrale të shërimit. Fenaxon ka një efekt aktiv terapeutik, restaurues dhe parandalues. Redukton shqetësimin dhe rigjeneron qelizat nervore të dëmtuara.

DHIMBJE kyçesh apo nervash? Çfarë tregon kjo për

Pra - kush do të donte që dhimbja të ishte një shoqëruese e vazhdueshme në jetën e tyre? Sigurisht që jo ju!

Dëgjoni simptomat tuaja, kujdesuni për veten në kohë dhe merrni masat e duhura. Në këtë mënyrë do të merrni lehtësimin e dëshiruar dhe dhimbja nuk do të ketë mundësi t'jua bëjë të vështirë jetën e përditshme.

 

Horoskop