News / 3 Dhjetor 2023, 11:24

Tërmeti i fuqishëm godet Filipinet, duke shkaktuar dëme dhe panik te banorët (Video)

Tërmeti i fuqishëm godet Filipinet, duke shkaktuar dëme dhe panik

Një tërmet i fuqishëm me magnitudw 6.9 ballw tw shkallws Rihter ka tronditur brigjet e Filipineve mbrëmjen e djeshme, duke shkaktuar panik të madh te njerëzit si dhe një valë paralajmërimesh për cunami në të gjithë Japoninë dhe Azinë.


Epiqendra e tërmetit ishte në brigjet lindore të ishullit Mindanao. Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së u bë me dije se tërmeti kishte rënë në një thellësi prej 20 miljesh nën sipërfaqen e Paqësorit. Sipas pamjeve tërmeti ka qënë i fortë dhe ka zgjatur për një kohë relativisht të gjatë.
Momentet e para të tërmetit janë filmuar brenda një supermaketi, ku për shkak të lëkundjeve të forta, produktetet e radhitura nëpër rafte kanë rënë masivisht në tokë.


Dridhjet e forta të tokës kanë shkaktuar dëmtimin edhe të shtyllave elektrike dhe për pasojë ndërprerjen e energjisë eletrike.

Horoskop