Modë / 5 Dhjetor 2023, 17:55

Veshja e krijuar nga stilistja shqiptare tërheq vëmendjen, ja si u veshën yjet në eventin e (British) Fashion Awards

Veshja e krijuar nga stilistja shqiptare tërheq vëmendjen, ja si u

(British) Fashion Awards 2023 u mbajt në pallatin mbretëror Royal Albert Hall në Londër në mbrëmjen e 4 dhjetorit. Ne ju kemi sjellë disa nga yjet që shkëlqyen duke parakaluar në tapetin e kuq: nga Anne Hathaway te Gwyneth Paltrow, nga Amal Clooney te Kate dhe Lila Moss.

Nga ana tjetër, evenimenti British Fashion Council (BFC) mund të konsiderohet si Met Gala amerikane, të paktën për nga spektakolariteti. Dhe edicioni i vitit 2023 (i paraqitur nga Pandora) nuk ishte ndryshe.

Jonathan Anderson u shpall stilisti britanik i vitit

Moda e këtij viti u vlerësua përmes ceremonisë së ndarjes së çmimeve të protagonistëve më të mëdhenj. Dizajneri i Vitit u shpall Jonathan Anderson për JW Anderson dhe Loewe, i cili mposhti konkurrencën - të gjithë mendonin se do të ishte  Sarah Burton, e cila kohët e fundit la drejtimin e Alexander McQueen. Dhe një nga veshjet e dizajnuara nga Anderson, e veshur nga Taylor Russell në British Fashion Awards 2023, bie në sy në tapetin e kuq: një fustan saten me një bust të harlisur bizhuteri nga Loewe.Veshja e krijuar nga stilistja shqiptare tërheq vëmendjen, ja si u

Një krijim i bërë me porosi për pranverë-verë 2024, i prezantuar në tapetin e kuq nga vetë stilisti, i cili shoqëroi aktoren e Bones and All në qendër të vëmendjes.

Triumfi i Maximilan Davis dhe Ferragamo

Titujt më të rëndësishëm të fituar, ai i stilistit britanik të veshjeve për femra dhe stilistja britanike e veshjeve për meshkuj, përkatësisht nga Martine Rose me markën e saj dhe Maximilian Davis, drejtor kreativ i Ferragamo që nga viti 2022. Në tapetin e kuq, i përfaqësuar nga veshja e Anok Yai, statuja në një Fustan me xhaketë triko me porosi me rrip maxi, por edhe nga Modelja e Vitit, Paloma Elsesser.

Veshja e krijuar nga stilistja shqiptare tërheq vëmendjen, ja si u

Homazh i dyfishtë për Valentinon
Po, sepse historia e Çmimeve të Modës (British) i ka rrënjët në vitin 1989. Mbi 30 vjet më vonë, tapeti i kuq është ende më në modë në tokën angleze. Dhe vetëkuptohet se përveç yjeve në rritje, ka ende vend për çmime karriere dhe homazhe pak a shumë të mbuluara për veshjet që kanë bërë historinë e modës. Këtë herë çmimin e arritjeve të jashtëzakonshme e fitoi 91-vjeçari Valentino Garavani, themelues dhe ish-drejtor kreativ i Maison me të njëjtin emër që tani drejtohet nga Pierpaolo Piccioli.

Veshja e krijuar nga stilistja shqiptare tërheq vëmendjen, ja si u

Dhe nuk është rastësi që dy krijime të tij ranë në sy në tapetin e kuq të çmimeve të modës (British) 2023, të veshura njëri nga Anne Hathaway, në një arkiv fustanesh i koleksionit Pranverë-Verë 1993. Vintage, ngjyrë kremi, skulpturore dhe të mbuluara me xhufka.

Veshja e krijuar nga stilistja shqiptare tërheq vëmendjen, ja si u

Dhe tjetri nga Gwyneth Paltrow e cila kishte veshur krijimin fantastik nga Valentino Couture: pelerina me shall me pupla 3D dhe fustan pa rripa, një pamje e modës së vjetër që daton në vjeshtë-dimër 1965/1966, por ende jashtëzakonisht aktuale.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The Outfit Rememberer (@the.outfit.rememberer)

Në tapet shkëlqeu edhe krijimi i stilistes shqiptare Nensi Dojaka e cila ka veshur Lila Moss, një homazh për veshjen e nënës së saj Kate, fustani modern transparent në argjend është në fakt i ngjashëm me atë të dizajnuar nga Liza Bruce të veshur nga Kate Moss në vitin 1993 në festën e Elite Model Agency me cigare në dorë dhe të brendshme të dukshme.

Në tapetin e kuq kishte edhe shumë fustane të bardha, të zgjedhura, ndër të tjera, nga Mona Tougaard (në Alaïa), Sara Sampaio (në Richard Quinn), Maya Jama (në Dolce&Gabbana), Maisie Williams (në Simone Rocha), Felicity Jones (në Erdem) sjellin të kujtojmë në 2023 look-un më të famshëm të British Fashion Awards, atë të veshur nga Lady D për edicionin e parë në 1989, i zbukuruar tërësisht me perla dhe me firmën Catherine Walker.

Pamjet më të bukura jashtë stilit britanik

Veshja e krijuar nga stilistja shqiptare tërheq vëmendjen, ja si u
Jashtë rrymës kryesore britanike, por jashtëzakonisht në aspektin e festave, look-u me fustanin me tegela bronzi Versace të veshur nga Amal Clooney, e cila në tapetin e kuq të (British) Fashion Awards 2023 pa George.

Krijimet e koleksionit Moncler x Sacai janë padyshim të përditësuara, të prezantuara vetëm pak ditë më parë dhe tashmë të veshura në tapetin e kuq, ndër të tjera, nga Ellie Goulding, Mia Regan dhe i dashuri Romeo Beckham.

Horoskop