News / 5 Dhjetor 2023, 22:04

"Nuk kam mbaruar së jetuari", aktorja e famshme bën rrëfimin prekës: "Kanceri po më përhapet nëpër kocka, por nuk dua të vdes"

"Nuk kam mbaruar së jetuari", aktorja e famshme bën

Aktorja Shannen Doherty thotë se nuk "i ka larë duart" me jetën, ndërsa kanceri është përhapur në kockat e saj.

"Unë nuk dua të vdes", pohon ajo ndërsa një copëz rreze dielli në Los Anxhelos i bie mbi fytyrën e saj në setin e xhirimeve të kopertinës së saj për  PEOPLE, katër ditë para Ditës së Falënderimeve.

Aktorja - e cila njihet më së shumti për rolet e saj në shfaqjen televizive hit të viteve '90, Beverly Hills, 90210 dhe më vonë, Charmed - është karakteristike e sinqertë, optimiste dhe mendjemprehtë teksa flet për kancerin e saj të gjirit në Fazën 4 që është përhapur tek kockat.

Teksa vazhdon të marrë trajtimin, 52-vjeçarja është më e vendosur se kurrë për të ecur përpara. “Nuk kam mbaruar me jetesën. Nuk kam mbaruar me dashurinë. Nuk kam mbaruar me krijimin. Unë nuk kam mbaruar me shpresën se do t'i ndryshoj gjërat për mirë, "thotë ajo, duke buzëqeshur. "Unë thjesht nuk jam - nuk kam mbaruar."

Udhëtimi tetë-vjeçar i Doherty-t me kancerin e ka shtyrë atë të reflektojë mbi tablonë e madhe të jetës së saj, një temë që ajo do të eksplorojë në podcast-in e saj të stilit të kujtimeve, Let's Be Clear with Shannen Doherty, premierë më 6 dhjetor në iHeartRadio, ku ajo planifikon të diskutojë gjithçka, nga pikat kryesore të karrierës dhe marrëdhëniet e kaluara deri te fazat e shumta të sëmundjes dhe regjimit shëndetësor të saj.

Pas diagnozës fillestare të kancerit të gjirit në vitin 2015, Doherty iu nënshtrua një mastektomie dhe iu nënshtrua kimioterapisë dhe rrezatimit.

Në prill 2017, ajo zbuloi në Instagram se kishte kaluar rrezikun. Por deri në vitin 2019, kanceri u kthye - dhe ajo njoftoi diagnozën e saj të kancerit të fazës 4 metastatike vitin e ardhshëm.

“Kur pyet veten: “Pse unë? Pse u sëmura nga kanceri?’ dhe më pas ‘Pse u kthye kanceri im? Pse jam unë stadi 4?”, kjo ju shtyn të kërkoni qëllimin më të madh në jetë,” shpjegon ajo.

Ajo shpreson të rrisë ndërgjegjësimin dhe fondet për kërkimet mbi kancerit – duke treguar se njerëzit me kancer terminal kanë ende shumë për të kontribuar në botë. “Është çmenduri për mua që ne ende nuk kemi një kurë,” thotë ajo.

Në qershor, Doherty ndau në Instagram se kanceri ishte përhapur në trurin e saj dhe se ajo i ishte nënshtruar një operacioni pesë muaj më parë për të hequr një tumor në tru. Me humor të zi, ajo e quajti atë Bob.

“Ai duhej të hiqej dhe të disekohej për të parë patologjinë e tij,” shpjegon ajo. "Ishte padyshim një nga gjërat më të frikshme që kam kaluar ndonjëherë në tërë jetën time."
Tani për tani, Doherty shpreson të hyjë në prova klinike ndërsa zhvillohen trajtime të reja. (Vlerësohet se 168,000 njerëz jetojnë me kancer metastatik të gjirit, sipas organizatës Susan G. Komen.) Por ajo është më e shtyrë nga dëshira e saj për të provuar se mund të punojë pavarësisht nga diagnoza e saj e kancerit. Dhe është ajo ndjenjë e rrënjosur thellë e disiplinës që e ndihmon atë të vazhdojë.

“Njerëzit thjesht supozojnë se kjo do të thotë që nuk mund të ecësh, nuk mund të hash, nuk mund të punosh. Të nxjerrin në pension që në moshë shumë të hershme – ‘Ti mbarove, je pensionist’ dhe ne jo”, thotë ajo. “Ne jemi të gjallë dhe kemi një këndvështrim kaq të ndryshëm për jetën. Ne jemi njerëz që duam të punojmë, të përqafojmë jetën dhe të vazhdojmë të ecim përpara.”

Çdo mëngjes, aktorja ndihet mirënjohëse për një ditë tjetër me miqtë e saj, familjen."Kujtimi im më i madh nuk ka ardhur ende," thotë ajo. "Unë lutem. Zgjohem dhe shkoj në shtrat duke falënderuar Zotin, duke u lutur për gjërat që kanë rëndësi për mua pa kërkuar shumë. Kjo më lidh me një fuqi më të lartë dhe shpirtërore. Besimi im është mantra ime."

Siç shpjegon ajo, kur ke kancer, gjithçka është më prekëse dhe qielli është më i kaltër.

“E di që tingëllon e çuditshme dhe e çmendur, por thjesht je më i vetëdijshëm për gjithçka dhe ndihesh kaq i bekuar. Ne jemi njerëzit që duam të punojmë më shumë, sepse jemi shumë mirënjohës për çdo sekondë, çdo orë, çdo ditë që arrijmë të jemi këtu.”

Horoskop