News / 7 Dhjetor 2023, 11:22

"SIDA kaloi si zjarr dhe një brez i tërë artistësh u kthye në hi", Madonna shpërthen në lot gjatë performancës

"SIDA kaloi si zjarr dhe një brez i tërë artistësh u

Diva e muzikës botërore Madonna ka zhvilluar edhe ndalesën e fundit të turneut të saj të shumëpritur “The Celebration Tour” në Amsterdam të premten.

Por si shumë artistë të tjerë që i kemi parë të përloten në skenë, edhe Madonna nuk ka mundur t’i ndali dot lotët gjatë performancës së saj për një arsye shumë të fortë. Koncerti i fundit ka përkuar edhe me përvjetorin e vdekjes së nënës së këngëtares 65- vjeçare dhe gjithashtu me Ditën Botërore të SIDA-s. Teksa lotët i rridhnin pa pushim, Madonna po bënte edhe homazhe për miliona njerëz në botë që kanë humbur jetën nga SIDA.

“Sot është Dita Botërore e SIDA-s. A e dini këtë? A është kjo e rëndësishme për të gjithë?” pyeti ajo turmën, përpara se të qante për humbjen e miliona njerëzve nga ajo sëmundje.

“Kur erdha për herë të parë në Nju Jork, pata fatin që përfundimisht të takoja dhe bëhesha mike me kaq shumë artistë të mrekullueshëm... dhe, më pas, një ditë, njerëzit filluan të sëmureshin dhe askush nuk mund ta kuptonte se çfarë po ndodhte. Njerëzit sapo kishin filluar të humbnin peshë. Njerëzit po binin si miza. Ata po shkonin në spital dhe askush nuk e kuptoi se çfarë po ndodhte”, kujton Madonna.

“Nuk e di nëse e kuptoni tani, por në fillim të viteve '80, nuk ishte mirë të ishe homoseksual. Nuk pranohej. E keni ditur? A mund ta imagjinoni se si ishte në atë kohë kur të qenit homoseksual konsiderohej mëkat dhe i neveritshëm? Kur papritmas shumica dërrmuese e komunitetit gay filloi të binte si miza dhe njerëzit po vdisnin kudo? Kur them se po vdisnin kudo, nuk e ekzagjeroj”, vijoi mes lotësh ylli i muzikës.

Ndër të tjera Madonna e mbylli atë fjalim teksa tregonte se dhe ajo personalisht kishte humbur shumë miq dhe njerëz të dashur gjatë këtyre viteve për shkak të SIDA-s.

Pas mbylljes së turneut, Madonna nuk u mjaftua vetëm me aq por përmes një postimi në instagram ka vazhduar të tregojë mbi këtë sëmundje të pamëshirshme: “Do ta postoja këtë në Ditën Botërore të SIDA-s, por u zgjova duke u ndier aq e pushtuar nga trishtimi sa fjalët ndiheshin të pakuptimta. Është e vështirë të shpjegosh ndjenjën e humbjes dhe konfuzionit dhe dëshpërimit për kaq shumë njerëz. Sepse emisioni im është një retrospektivë e udhëtimit tim të 4 dekadave të fundit, treguar përmes muzikës: Si nuk mund ta njoh këtë moment tepër të rëndësishëm, jo ​​vetëm në jetën time, por në shumë të tjera. SIDA kaloi si një zjarr. Si një tren mallrash. Ishte e papritur dhe e pamëshirshme. Ajo shkatërroi të gjithë njerëzit e bukur. Një brez i tërë artistësh u zhduk. U kthyen në hi”, ka shkruar këngëtarja.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Madonna (@madonna)

Horoskop