Kuzhina / 19 Dhjetor 2023, 08:25

Filloni përgatitjet; Lista e plotë e të gjitha ushqimeve që ju duhen për Krishtlindje

Filloni përgatitjet; Lista e plotë e të gjitha ushqimeve që

Sigurisht që dreka që po iu propozojmë më poshtë nuk bëhet brenda dy orëve dhe as nga një zonjë e vetme shtëpie! Për rezultate të mira, në pak kohë, kërkon pak përvojë në kuzhinë dhe të paktën dy njerëz që të merren me gatimin. Nëse nuk i keni ende idetë e qarta se cfarë të gatuani për Krishtlindje apo Vitin e Ri, ja një menu e gatshme!

Menu

Sallatë e stinës e marinuar me vinaigrette shege
Supë krem pule e qiqër
Rizoto me këmbë bretkosash
Tagliatelle me salciçe të norcias alla mediterranea
Fileto viçi në kore në shtrat patëllxhani e marsala
Creme brulee

2 ditë përpara 
√ dilni dhe bëni pazarin e sistemoni
të gjitha blerjet.

1 ditë përpara:
√ në mëngjes nxjerrim mishrat nga
ngrirja
√ në darkë vendosim pijet në frigorifer
dhe fillojmë përgatitjet.
√ përgatisim creme brulee-në dhe
vinagrette-ën e shegës


Në ditën e Krishtlindjes:
√ përgatisim supën
√ përgatisim filetot, por nuk i pjekim
√ përgatisim kremin e patëllxhanëve
√ përgatisim njëkohësisht rizoton dhe tagliatelet
√ vendosim fileton në furrë
√ përgatisim sallatën
√ shtrojmë tavolinën


Lista për pazar
Arrë moskat
Borzilok
Brodo vegjetal
Brokoli
Domate e thatë
Domate qershi
Farëra mikse (kungulli, luledielli,
susami, pishe)
Fileto pule 150 g
Fileto viçi 600 g
Gjalpë
Gorgonzola dolce
Grana Padana
Hudhra
Kaperi
Karota
Këmbë bretkosash 300 g Kripë
Majdanoz
Misër
Oriz arborio300g
pana
pançetë e tymosur
Petë sfogliatè
Patate
Patëllxhan 4 copë
Piper Qepë
Qiqra 50 g
Qumësht
Radicchio i kuq
Rukola
Salcë kosi
Salçice
Sallatë iceberg
Sallatë valeriana
Selino
Shegë
Sheqer
Tagliatelle300 g
Vezë
Kastravec
Ullinj
Uthull molle
Vaj farash
Vaj ulliri
Vanilje
Verë e bardhë
Verë e kuqe
Verë Marsala

Horoskop