Modë / 26 Dhjetor 2023, 21:04

10 momentet e paharrueshme të vitit 2023, në botën e modës

10 momentet e paharrueshme të vitit 2023, në botën e modës
Disa e masin vitin në terma kohorë: kohën e kaluar në punë, jashtë punës, para ekranit, larg ekranit… Të tjerë e masin atë me ngjarje historike në jetën e tyre: një promovim, një apartament i ri, një person i ri në familje… Për në Vogue, viti shënohet nga javët e modës dhe momentet e modës.

E mbani mend kur Daniel Roseberry i Schiaparelli-t u bë viral me veshjet prej lëkure që imitonin kafshët, janarin e kaluar, dhe më pas përsëri, këtë nëntor, me paraqitjen e tij, të ftuar së bashku me North West në The Kardashians? E mbani mend shfaqjen e pjesës së parë të Super Bowl? Mos na pyesni se kush fitoi apo kush luajti: po flasim për momentin kur Rihanna zbuloi shtatzëninë e saj të dytë me fustane të personalizuara Loewe dhe Alaïa.

Ne ju tregojmë 10 momentet që do të mbahen mend në botën e modës nga ky vit:

1. Daniel Roseberry dhe arti me lëkurët e rreme të kafshëve 

10 momentet e paharrueshme të vitit 2023, në botën e modës

Në shfaqjet e modës në janar, Daniel Roseberry nga Schiaparelli na zgjoi të gjithëve nga pushimet me një trilogji të lëkurave të rreme të kafshëve. Një leopard qëndronte mbi trupin e Shalom Harlow, një ujk ishte mbështjellë rreth bustit të Naomi Campbell, ndërsa kokat e luanit maskonin "bukurinë magjepsëse" të Irina Shayk (në pasarelë) dhe Kylie Jenner (ulur në rreshtin e parë). A ishin ata shembuj të shkëlqyer të aftësive mbresëlënëse të ateliesë Schiaparelli, apo ishte një truk  i tepruar, qëllimi i vetëm i të cilit ishte të mahnitë? Interneti nuk ka një sens të zhvilluar veçanërisht të nuancave, por nëse ajo që kërkoni është vëmendja, atëherë është vendi për ta gjetur atë. Më pas, me një sfilatë shumë intime për vjeshtë-dimër, Roseberry tregoi se di të propozojë edhe elegancë të matur. Një nga veshjet e saj total black u vesh nga Michelle Williams në Gotham Awards në nëntor.

​2. Haider Ackermann firmos si stilist i Jean Paul Gaultier

10 momentet e paharrueshme të vitit 2023, në botën e modës

Shfaqja tjetër shumë e përfolur në janar ishte ajo e Haider Ackermann si stilisti i ftuar i Jean Paul Gaultier. Me fustanet e tij me linja të theksuara dhe rroba elegante dhe të holla, koleksioni ishte një demonstrim magjepsës i talentit të stilistit francez me origjinë kolumbiane. Por ka edhe një arsye tjetër pse ende flitet për këtë event: interneti është i bindur se pikërisht këtu janë takuar Timothée Chalamet dhe Kylie Jenner. Një çift po aq befasues sa ai i Ackermann dhe Gaultier, dhe ndoshta po aq magjepsës.

3. Rihanna njofton shtatzëninë e dytë në Loewe dhe Alaïa në Super Bowl

10 momentet e paharrueshme të vitit 2023, në botën e modës
Asnjë listë e momenteve më të mëdha të modës të vitit nuk do të ishte e plotë pa përmendur Miss Robyn Rihanna Fenty. E rikthyer në skenë, pas një pauze pesëvjeçare, me rastin e “Super Bowl Halftime Show”, këngëtarja dhe sipërmarrësja zbuloi barkun e saj të vogël në fillim të koncertit. Dhe ajo e bëri njoftimin veshur e gjitha me të kuqe nga Loewe e pajisur me një parzmore skulpturore dhe një pallto lëkure nga Alaïa. E kemi thënë më parë dhe do ta themi sërish: askush nuk e bën si ajo.

4. Tani është radha e Williams

10 momentet e paharrueshme të vitit 2023, në botën e modës
Asgjë nuk mund të konkurrojë me MIV (Vlera e Ndikimit në Media) prej 42.6 milionë dollarësh të fituar nga Pharrell. Williams si drejtor kreativ i modës për meshkuj në Louis Vuitton, dhe jo vetëm sepse muzikanti dhe stilisti debutoi në Pont Neuf, duke ecur në Seine. Pharrell e ka çuar në lartësi të reja talentin e Virgil Abloh dhe ka kultivuar idiosinkracitë e stilit të tij. 

5. Mami, kam humbur (sërish) pantallonat!

10 momentet e paharrueshme të vitit 2023, në botën e modës
Është tjetër gjë të sfilosh në pasarelë pa pantallona, ​​është tjetër gjë ta bësh në rrugë. Për këtë arsye, ne i japim duartrokitje vajzës së It-it, Edie Sedgwick, e cila e bëri "dukjen pa pantallona në modë" në vitet 1960, dhe të famshmëve të ndryshëm - nga Hailey Bieber te Emma Corrin, nga Kendall Jenner te Nicki Minaj - që e rilançuan këtë trend në 2023.

6.Chanel nga Karl Lagerfeld ringjallet në Met Gala

Met Gala është bërë konteksti ideal i modës për zbulimin e thesareve të cilësisë së mirë. Vitin e kaluar, Kim Kardashian veshi fustanin ku Marylin Monroe i këndoi JFK-së "Happy Birthday, Mr. President"; këtë vit radha e arkivit Chanels. Margot Robbie, Nicole Kidman, Dua Lipa dhe Penélope Cruz mbanin pjesë nga koleksionet e hershme të dizajnuara nga Karl Lagerfeld, puna e të cilit ishte objekt i ekspozitës së Institutit të Kostumeve. Kodi i veshjes për Met Gala 2024 nuk është shpallur ende, por titulli i ekspozitës së re të Institutit të Kostumeve, Sleeping Beauties: Reawakening Fashion, sugjeron se do të shohim një grup tjetër mrekullish të cilësisë së mirë në shkallët e Met.

7.Rilindja e Beyonce, turneu me një mijë e një veshje

10 momentet e paharrueshme të vitit 2023, në botën e modës

Loewe, Courrèges, Mugler, Marni, Diesel, Jean Paul Gaultier, Alexander McQueen… Lista vazhdon. Këtë verë, Beyoncé bëri turneun e albumit të saj të shtatë në studio, Renaissance, duke u vlerësuar nga kritikët dhe si popullor. Koncertet ishin një dëshmi e talentit magjepsës të Beyonce si artiste, por pamja e saj e personalizuar nuk mund të kalonte pa u vënë re. Në secilën prej 56 datave të turneut, të paktën një veshje e re u prezantua dhe, në fund, lista e stilistëve "të përmendur" i ngjante asaj të markave më të njohura sipas Lyst. 

8.100 vjetori i lindjes së Avedon në ekspozitën në Nju Jork

10 momentet e paharrueshme të vitit 2023, në botën e modës

Këtë vit do të ishte ditëlindja e 100-të e Richard Avedon. Për të festuar karrierën e tij, Galeria Gagosian e Nju Jorkut mbajti premierë Avedon 100, një ekspozitë (+ vëllimi shoqërues) i imazheve ikonike nga mjeshtri i punës së jashtëzakonshme të lenteve, të gjitha të kuruara nga disa prej njerëzve të fotografuar prej tij. Njëqind e pesëdhjetë artistë, stilistë, muzikantë dhe figura të tjera kulturore, nga Elton John te Hillary Clinton, nga Cindy Crawford te Versuchka, u ftuan për të zgjedhur një imazh të Avedon-it që ishte domethënës për ta. Eshtë e panevojshme të thuhet se hapja e ekspozitës në maj tërhoqi një turmë vezulluese të modës, duke e bërë ngjarjen një nga momentet më të rëndësishme të vitit.

9. Shfaqja e fundit e Sarah Burton për McQueen

10 momentet e paharrueshme të vitit 2023, në botën e modës
Kur, në vitin 2010, Sarah Burton mori detyrën nga Lee Alexander McQueen, shtëpia e modës iu besua personit të cilit stilisti i ndjerë i besonte më shumë. Gjatë 13 viteve të tij në krye, Burton e ka ripërcaktuar atë në imazhin e saj duke nderuar trashëgiminë e mentorit të saj. Shtatorin e kaluar, pas 26 viteve të kaluara në markë, ajo la McQueen me një koleksion të paharrueshëm që ia kushtoi Lee, "dëshira e së cilës ka qenë gjithmonë të fuqizojë gratë", dhe "pasionit, talentit dhe besnikërisë së ekipit ".

10. Katërshja fantastike u rikthye

10 momentet e paharrueshme të vitit 2023, në botën e modës

Linda, Naomi, Christy dhe Cindy. Nga gjithçka që është thënë për Supermodelet origjinale, ajo që ia vlen të diskutohet është aftësia e tyre për të qëndruar relevante. Që kur nisën të dilnin në pasarela në fund të viteve '80, çdo lëvizje e tyre është bërë kryefjalë, por ky i fundit mund të ketë qenë një nga vitet e tyre më të rëndësishme. Në fakt, u publikua seria e Apple TV+ The Super Models, e cila dokumentoi ngritjen e tyre në karrierë, libri i Linda Evangelista me Steven Meisel dhe, natyrisht, dy kopertinat e shtatorit të Vogue (SHBA dhe Britanike), të cilat i shfaqën të gjitha së bashku për herë te parë pas shumë vitesh. Fenomeni është shtrirë edhe përtej Fab Four-it të duhur: Claudia Schiffer, për shembull, u rikthye në pasarelë për shfaqjen e modës në Versace, pranverë, verë 2024./Living

 

Horoskop