Modë / 15 Janar 2024, 19:19

Viti 2024 do të jetë viti i "ballerinave" për meshkuj dhe këto koleksione të firmave të famshme sapo na e vërtetuan

Viti 2024 do të jetë viti i "ballerinave" për meshkuj

Popullariteti i këpucëve ballerina vazhdon të jetë "i pandalshëm". Midis 2022 dhe 2023, të ashuquajturat këpucë baleti thyen të gjitha tabutë që i shtynë gjenderatat e Millennials dhe Gen Z t'i konsiderojnë ato si josensuale për vite me radhë. Tani, me këtë inagurim të ri në vitin 2024, ato përfaqësojnë një nga aksesorët më të dëshiruar në botë: ka nga ato që janë ende në stilin e Balletcore, ato që i kombinojnë në stilin preppy (si Hailey Bieber) dhe ato që i veshin në kontrast me veshjet sensuale si  pallto, xhinse të gjera (si Kylie Jenner) ose bluza sportive. Por gjëja më e mirë është, mbi të gjitha, se edhe meshkujt si Harry Styles, i cili kishte veshur një palë në kopertinën e Harry's House, duket se janë gati të mirëpresin këpucët e baletit e baletit në dollapin e tyre.

Viti 2024 do të jetë viti i "ballerinave" për meshkuj

Ndër synimet e botës së modës për vitin 2024 është edhe heqja e tabusë së balerinave si këpucë ekskluzivisht për femra. Këtë e demonstrojnë koleksionet e verës së pranverës të prezantuara nga Marni, GCDS, Sandy Liang dhe Simone Rocha, të cilët i bashkohen Lemaire, Miu Miu, The Row, Maison Margiela dhe të gjitha markave të tjera që kishin prezantuar më parë përsëritjet e këpucëve për meshkuj. Në veçanti, duket se njerëzit do të ndahen mes atyre që vendosin t'i veshin ato me veshje casual dhe sportive, të lidhura zakonisht me veshje për meshkuj ose unisex, dhe atyre që do të tërhiqen tërësisht nga garderoba e veshjeve të grave për t'u përshtatur me to.

Viti 2024 do të jetë viti i "ballerinave" për meshkuj

Sipas një artikulli të titulluar "Pse djemtë me stil janë të fiksuar papritmas pas këpucëve të baletit" i cili u publikua në GQ dhjetor 2023, ka të paktën tre arsye për rritjen e kërkesës së ballerinave për meshkuj: e para sigurisht që gjendet në kapërcimin e dallimeve tradicionale gjinore në veshje. E dyta është se ato mund të jenë "një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj të gjitha atyre këpucëve të mëdha dhe të rënda, si Balenciaga Triple S" dhe e treta është pasojë e ngopjes së tregut me mokasini, për të cilin këpucët e baletit mund të përfaqësojnë gjithashtu një alternativë e vlefshme për veshjet e djemve dhe burrave./Living

Viti 2024 do të jetë viti i "ballerinave" për meshkuj

Viti 2024 do të jetë viti i "ballerinave" për meshkuj

Horoskop