Modë / 22 Janar 2024, 10:41

Këpucët "Ballerina" për meshkuj: Nga sfilatat e modës tek fotot personale, trendi që synon të zhdukë veshjet në bazë gjinore

Këpucët "Ballerina" për meshkuj: Nga sfilatat e

Nga fazat e kërcimit klasik e deri te veshjet e çdo vajze që nga vitet 1910, stilistët kanë bërë një udhëtim të jashtëzakonshëm për të kontaminuar stilin e gjeneratës Z në një çelës pa gjini. Marc Jacobs është një fans i madh i këpucëve “ballerina: prej disa kohësh, gjë që e dëshmojnë edhe fotot që shpërndan në profilin e tij në Instagram: e zezë me majë të rrumbullakët dhe harkun klasik të balerinës, blu si Balenciaga Leopold, me shkëlqim dhe me majë për raste formale.

Këpucët "Ballerina" për meshkuj: Nga sfilatat e

Këto lloj këpucësh ishin edhe disa ditë më parë në pasarelë në Dior Homme vjeshtë-dimër 2024 2025 në Paris, me tabanin e dalë dhe linja tejet organike; si dhe në sfilatat e modës GCDS sezonin e kaluar të verës, të risjella nga shtëpi të famshme mode. Këto këpucë vijnë në pasarela edhe të veshura nga meshkujt, pavarësisht se risjellja e tyre po bëhet në mënyrë dërrmuese tek femrat.

Këpucët "Ballerina" për meshkuj: Nga sfilatat e

Këpucët e Marc Jacobs të dizajnuara nga Balenciaga u shfaqën në këmbët e grave dhjetorin e kaluar në Los Angeles, duke demonstruar se si veshjet janë më unisex se kurrë.

Këpucët "Ballerina" për meshkuj: Nga sfilatat e

Ka një tendencë të vërtetë tek këpucët që i sheh ato gjithnjë e më të minimizuara në përmasa: nga atletet e trasha të disa viteve më parë, tek mokasina dhe tani tek këpucët e baletit. Një kërkim në emër të butësisë, si materiale ashtu edhe abstrakte. Trendi I këpucëve për koketa, që po çmend të apasionuarit pas modës, duket se nuk kufizohet vetëm në një gardërobë gjinore.

Këpucët "Ballerina" për meshkuj: Nga sfilatat e

 Ndoshta duhet të mësojmë nga aristokratët e Rilindjes, të cilët, të veshur me çorape të bardha dhe këpucë të zeza balerine, konkurronin në gjatësi për të matur nivelin e fisnikërisë së tyre. Sfida, megjithatë, në ditët e sotme është vetëm kundër paragjykimeve nga veshja e rrobave për të mos i ndarë ato sipas gjinisë./Living

Këpucët "Ballerina" për meshkuj: Nga sfilatat e

Horoskop