Kuzhina / 1 Shkurt 2024, 10:30

Tavë me perime furre

Tavë me perime furre

 

Tavë me perime furre, një vakt i shijshëm, i lehtë, por mbi të gjitha i shëndetshëm.

Përbërësit:

2 patëllxhanë mesatar

2 speca

1 qepë

3 karota

2 patate

4 thelpinj hudhër

rigon

kripë

vaj ulliri

Përgatitja:

Nisni me pastrimin e perimeve dhe grijini ato në copa dhe forma sipas dëshirës. Hidhini të gjitha në tepsi dhe më pas shtoni vajin e ullirit, kripën dhe rigonin. Ndizni furrën në 200 gradë dhe vendosini derisa të skuqen dhe të marrin ngjyrë. Më pas shtoni 3/4 e gotës ujë dhe pasi perimet të jetë gatuar, shërbejeni për konsum. Procesi i gatimit të perimeve të furrës merr një kohë prej 30 min.

Ju bëftë mirë!

Horoskop