Kuzhina / 6 Mars 2024, 16:28

Festa e Elbasanit është afër/ Receta e revanisë së Ditës së Verës

Festa e Elbasanit është afër/ Receta e revanisë së

Sekreti i parë i përgatitjes së një ëmbëlsire nazelie, është përzierja e përbërësve për një kohë të gjatë dhe përdorimi i finjës si element bymehës. Njësoj si ballakumja, edhe revania është ëmbëlsirë tipike e Ditës së Verës, madje, sipas gojëdhënave, është edhe më e vjetër se ajo. Veçohet për strukturën e butë dhe aromën e mirë të gjalpit.

Perberesit:

- 300 gr gjalp

- 6 vezë të frësketa

- 1 kg sheqer

- Miell misri sipas masës së finjes dhe sheqerit

Të gjithë përbërësit duhet të jenë në temperaturën e ambjentit

 

Pergatitja:

Sheqeri vendoset në një ene 1 kg. Në po të njëjtën enë rrahim vezët dhe fusim finjën, 1 cm më pak se masa e sheqerit. I vendosim në një enë tjetër. Te ena e parë (1kg) vendosim miellin, një herë më shumë se masa e sheqerit dhe një herë sa masa e miellit me finjë. Nga sasia totale e miellit të misrit heqim një dorë miell misri dhe e zëvendësojmë me miell gruri.

Rrahim vezët me gjalpin deri sa masa të zbardhet, pastaj shtohen luge lugë vezët me finjë, duke vazhduar rrahjen e masës.

Në fund, hidhet mielli i përgatitur dhe matur më parë. Gjatë gjithë procesit vazhdohet të perzihet masa. Piqet me 160 grade.

Horoskop