Mirëqenie / 27 Mars 2024, 11:27

Cilësia e lëkurës nis nga ushqimi, kjo është dieta kundër plakjes

Cilësia e lëkurës nis nga ushqimi, kjo është dieta

Pavarësisht cilësisë së një kremi, ndërhyrjeve apo përparimit të teknologjisë për të përmirësuar pamjen e jashtme, ajo çfarë do të ishte më e mirë për të gjithë, është kujdesi ndaj regjimit të përditshëm ushqimor. Me vitaminat e duhura që marrim përmes ushqyerjes, mund t’ia dalim të kemi lëkurë të shëndetshme. Më poshtë, po sjellim disa ide që duhet t’i mbani çdo ditë në mendje, për trup, lëkurë por edhe mendje të shëndetshme.

Dieta kundër plakjes:

Përbërësit kryesorë:

Peshku

Proteina (fileto pule)

Panxhari

Qitro

Vitamina E

Boronica

Ujë (të paktën 2 litra ujë në ditë) 

Përbërësit që duhen shmangur:

Produktet e qumështit

Kafeina

Alkooli

Gruri

MËNGJESI:

2 gota ujë

1 gotë me ujë të ngrohtë me një fetë limoni

1 tas me drithëra (pa grurë) duke e përzier me qumësht orizi. Shto pak arra dhe mjaltë për shije.

OSE

1/2 filxhan kos me fruta

PARADITE

1 gotë me lëng panxhari, karota dhe xhinxher.

DREKA

Mish i bardhë, mish i kuq pa yndyrë, ose mish derri me avokado.

OSE

Sallatë me bishtajore, fara nga fruta të thata dhe vezë të ziera që i shtohen për proteina.

PASDITE

Lëng frutash ose limon me ujë të ngrohtë

3 gota ujë

1 grusht arra ose fruta të tjera të thata

DARKA

3 gota ujë

2 filxhanë me lëng perimesh (asparag, brocoli and spinaq) me mish pule, peshk ose mish deri.

PAS DARKËS

Detox ose çaj kamomili.

Horoskop