Mirëqenie / 10 Qershor 2024, 11:29

10 super ushqime anti- inflamatore që nuk duhet t'i hiqni kurrë nga dieta e përditshme

10 super ushqime anti- inflamatore që nuk duhet t'i hiqni kurrë

Manaferrat

Manaferrat përmbajnë polifenole, antioksidantë natyralë që reduktojnë inflamacionin dhe përmirësojnë sistemin imunitar.

Arrat

Arrat janë ushqime antioksiduese dhe anti-inflamatore që ndihmojnë në riparimin e dëmeve të shkaktuara nga inflamacioni.

Vaji i ullirit

Edhe më mirë nëse është ekstra i virgjër, sepse është më i pasur me antioksidantë, vitamina dhe polifenole.

Perime me gjethe jeshile

Lakra, spinaqi dhe brokoli janë të pasura me flavonoide, karotenoidë dhe vitaminë C. Këto përmbajtje janë kryesore për mirëfunksionimin e organizmit.

Peshku

Peshqit janë të pasur me omega-3, të cilat ndihmojnë në zbutjen e simptomave të sindromës së zorrës së irrituar dhe artritit reumatoid, duke u dëshmuar se janë ushqime të shkëlqyera anti-inflamatore për kyçet dhe po aq ushqime të shkëlqyera anti-inflamatore të zorrëve. Një studim i vitit 2020 tregoi përfitimet nga konsumi i peshqve dhe u vu re se minimizojnë sëmundjeve kardiovaskulare dhe diabetin.

Avokado

Avokado përmban vitaminë C dhe E, dy antioksidantë të fuqishëm që janë të mirë për shëndetin, sepse ulin kolesterolin "e keq" (LDL). Ato përmbajnë gjithashtu kalium dhe luteinë të cilat ulin presionin e gjakut dhe kontrollojnë stresin oksidativ. Tosti i avokados me salmon dhe bukë integrale është pra një ushqim i pasur me ushqime natyrale anti-inflamatore.

Çaji jeshil

Çaji jeshil redukton inflamacionin duke luftuar citokinat dhe stresin oksidativ që shkaktojnë radikalet e lira.

Frutat

Konkretisht agrumet, portokallet dhe mandarinat janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C, si dhe flavonoideve dhe karotenoideve që ndihmojnë në uljen e nivelit të inflamacionit.

Fasule

Të gjitha llojet e fasuleve kanë veti anti-inflamatore. Hulumtimet kanë treguar se ato më të errëta luajnë një rol kyç në parandalimin e sëmundjeve si kanceri, diabeti, obeziteti dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Brokoli

Brokoli (si dhe lulelakra dhe lakrat e Brukselit) përmbajnë vitamina C dhe A, janë të ulëta në kalori dhe zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.

Horoskop