Mirëqenie / 2 Korrik 2024, 12:45

8 trajtime natyrale kundër pickimeve të mushkonjave tek fëmijët

8 trajtime natyrale kundër pickimeve të mushkonjave tek

Mushkonjat janë armiqtë e përbetuar që nuk ju lënë kurrë rehat gjatë verës, apo në momentet kur koha ftohet paska. Duket sikur çfarëdo lloj gjëje të bëni, ato do të gjejnë një mënyrë për t’ju pickuar dhe për të lënë shenjën e tyre mbi trup. Të rinj, të moshuar apo fëmijë, të gjithë rrezikohemi prej tyre ndonëse fëmijët e vegjël e vuajnë paksa më shumë këtë problem aq të bezdisshëm që mund të kthehet në inflamacion të lëkurës.

Living ju zbulon në artikullin e sotëm si duhet të veproni në qoftë se fëmijën tuaj e ka pickuar mushkonja:

Uthull molle

Kur ju të vini re shenjën e kafshimit, provoni të aplikoni një sasi të vogël uthulle direkt në vendin e pickimit. Nëse bebja juaj ka shumë kafshime, ju mund të provoni t’i bëni një dush të nxehtë në një vaskë të mbushur me ujë dhe 2 gota e gjysmë me uthull molle.

Aloe Vera

Aloe vera është një tjetër ilaç i shkëlqyer për pickimin e mushkonjave, si dhe shumë probleme të tjera. Ajo jo vetëm që do të ndihmojë për të lehtësuar kruarjet dhe ënjtjet, por gjithashtu do të ndihmojë në shërimin e plagës. Ju mund të përdorni xhel të freskët direkt nga fleta e brendshme e aloes ose lëng organik prej aloe verës.

Sapun i thatë

Një tjetër ilaç për kafshimet ndaj mushkonjave është që të fërkoni një sapun të thatë direkt në vendin e pickimit. Kjo do të ndihmojë në lehtësimin e përkohshëm të kruarjeve. Mos harroni të lani vendin tërësisht pasi kruarjet të zbehen.

Sodë buke dhe ujë.

Një tjetër ilaç i thjeshtë për pickimin e mushkonjave është të bëni një pastë të trashë me sode buke dhe ujë. Pastaj aplikojeni këtë pastë në zonën e prekur. Bebja juaj do të ndjejë që ënjtja dhe kruarja do të largohen menjëherë pas kësaj.

Qepë

Përveçse ju bën që të prodhoni lot, një fetë e freskët qepë mund të ndihmojë në uljen e diegies nga një pickim. Thjesht vendosni një fetë të freskët në zonën e prekur për disa minuta derisa kruarja të largohet. Sigurohuni që pas kësaj ju të lani totalisht beben tuaj.

Pastë dhëmbësh

Për lehtësim të shpejtë nga pickimi i mushkonjave, provoni të aplikoni një sasi të vogël të pastës së dhëmbëve me bazë nenexhiku ose menteje. Lëreni pastën të thahet dhe lejojeni atë në lëkurën e fëmijës tuaj për aq kohë sa dëshironi.

Mjaltë i papërpunuar

Mjalti ka shumë veti anti-bakteriale dhe anti-inflamatore. Kjo substancë e ëmbël është një zgjedhë e zakonshme në mesin e ilaçeve natyrale në shtëpi. Ka me qindra e qindra vjet në historinë mjekësore që mbështetet përdorimi i tij i përditshëm për sëmundjet e ndryshme dhe kafshimet. Një pikë e vogël mjalt në vendin e pickimit mund të jetë lehtësimi që i duhet fëmijës tuaj.

Limon

Aplikoni një sasi të vogël të lëngut të limonit direkt në vendin e kafshimit. Lëngu i limonit të athët jeshil gjithashtu funksionon mirë. Ju mund të fërkoni lëkurën e brendshme të limonit në vendin e pickuar nëse dëshironi. Kjo do të ndihmojë gjithashtu në mbajtjen pastër të lëkurës së fëmijës dhe mos infektimit të saj.

Horoskop