News / 2 Mars 2024, 10:17

Ndërron jetë Iris Apfel, ikona e botës së modës

Ndërron jetë Iris Apfel, ikona e botës së modës

Përmes syzeve të mëdha, Iris Apfel për më shumë se një shekull vëzhgoi botën me besimin e një gruaje që refuzoi konvencionet dhe vendosi stilin e saj për të gjithë.

Apfel është ndarë nga jeta të premten në moshën 102-vjeçare, në shtëpinë e saj në Palm Beach, Florida.
Dizajnerja i donte aksesorët, punën dhe shfrytëzoi çdo mundësi që i dilte, nga ekspozitat prestigjioze të artit deri te kopertinat e revistave, një linjë kozmetike, një dokumentar, një kontratë modelimi dhe një kukull Barbie të bëra sipas imazhit të saj.

“Unë e ndjek plotësisht, jam shumë i apasionuar pas asaj që bëj. Unë vendos zemrën dhe shpirtin tim në gjëra dhe kjo më ushqen. E shtyj veten derisa të mos mundem më dhe pastaj kthehem përsëri për më shumë”, tha Apfel për CNN në një intervistë në vitin 2018.
E lindur në Nju Jork, në vitin 1921, ajo ishte fëmija i vetëm i prindërve hebrenj Samuel dhe Sadye Barrel.

Ndërron jetë Iris Apfel, ikona e botës së modës

Sipas CNN, ajo bëri blerjen e saj të parë në moshën 11-vjeçare, kur nëna e saj i dha asaj 25 dollarë për të blerë një fustan për Pashkë. Kushtoi 12,95 dollarë. Apfel ishte një stiliste e famshme për dekada, dhe stili i saj i famshëm personal i dha asaj një kontratë të madhe modelimi në moshën 97-vjeçare. Në vitin 2015, ajo i tha Vanity Fair se ende mbante fustanin që kishte veshur në takimin e parë me bashkëshortin e saj të ndjerë, Carl Apfel, rreth 68 vjet më parë. Ai vdiq në vitin 2015, pak ditë para ditëlindjes së tij të 101-të. Në atë kohë, ajo e përshkroi atë si një burrë shumë bujar dhe një njeri shumë qesharak. Ata u martuan në vitin 1948 dhe brenda pak vitesh themeluan Old World ëeavers, një biznes që i lejoi çiftit të kënaqeshin me pasionin e tyre për pëlhurat dhe udhëtimet. Ata fluturuan midis kontinenteve për të marrë tekstile të vjetra dhe antike për rezervimet e klientëve që u zgjeruan vazhdimisht duke përfshirë Estée Lauder, Greta Garbo dhe jo më pak se nëntë presidentë amerikanë.

“Stilimi i Shtëpisë së Bardhë ishte një punë relativisht e lehtë në fakt, sepse gjithçka duhej të ishte sa më afër që të ishte e mundur nga ana njerëzore,” tha Apfel për Guardian në 2015.
Apfel nuk doli kurrë në pension, ajo dikur e quajti daljen në pension një fat më të keq se vdekja, megjithëse jeta ishte disi më e ngadaltë në vitin 2005 kur Muzeu Metropolitan i Artit i Nju Jorkut iu drejtua për të organizuar një ekspozitë të aksesorëve të saj. Ajo ishte në fillim të të 80-ave në atë kohë dhe Harold Koda kishte dëgjuar se ajo kishte një nga koleksionet më të mira të bizhuterive të kostumeve në Amerikë.

Ndërron jetë Iris Apfel, ikona e botës së modës

Fillimisht, Koda kërkoi aksesorë dhe bizhuteri, më pas pesë veshje, shkroi Apfel në librin e saj. Në kohën kur Apfel, Koda dhe stafi i tij i muzeut Met kishin përfunduar së eksploruari garderobën e saj labirint, dollapët dhe kutitë e magazinimit, ata u larguan me 300 veshje dhe qindra aksesorë. Kjo e ngriti profilin e saj. Në të 90-at e saj, ajo ishte fytyra e një fushate reklamuese Kate Spade, krijoi linjën e saj të grimit me MAC Cosmetics dhe dizajnoi gamën e saj të aksesorëve, veshjeve dhe mobiljeve. Ajo ishte paraqitur tashmë në revistat e modës, duke përfshirë Vogue Italia dhe Dazed & Confused kur, në vitin 2019, agjencia prestigjioze IMG i ofroi asaj një kontratë modelimi në moshën 97 vjeçare, duke iu bashkuar një grupi modelesh kryesore, duke përfshirë Karlie Kloss, Joan Smalls, Chrissy Teigen dhe Bella dhe Gigi Hadid.
Ajo mund të ketë pasur etiketën e saj, por Apfel nuk u motivua nga emrat e stilistëve. Ajo ishte po aq e lumtur për të gërmuar nëpër tregjet si dhe dyqanet e nivelit të lartë për copa të pazakonta. Ajo kishte 2.9 milionë ndjekës në Instagram, por shprehu një përbuzje për rrjetet sociale.
“Është shumë e keqe. Nuk më intereson çfarë keni ngrënë dhe nuk më intereson me kë po flini. Është një humbje e madhe kohe”, tha ajo për CNN në vitin 2018.

Horoskop