News / 22 Mars 2023, 12:37

Plazhi i famshëm në Zakynthos mbyllet këtë vit për turistët, ja arsyeja

Plazhi i famshëm në Zakynthos mbyllet këtë vit për

Erozioni i fortë në shpatet ka bërë që qeveria të mbyllë plazhet më të famshme në Zakonthos. Pas një inspektimi të Organizatës së Planifikimit dhe Mbrojtjes Antisizmike të Greqisë (OASP), lidhur me aktivitetin sizmik dhe fenomenin e rrëshqitjes së dheut, qeveria greke njoftoi se do të rrisë ndalimin e hyrjes në plazhin “Navigo” në Zakinthos. Mediat greke raportojnë se, Ministria Greke e Turizmit ka lëshuar një deklaratë më 16 mars duke treguar se një inspektim i kryer më 8 mars konstatoi një rrezik të lartë të rrëshqitjeve të dheut nga erozioni i fortë në shpatet përreth.

Në koordinimin e Presidencës së qeverisë u zhvillua takimi mes Ministrisë së Krizave Klimatike, Mbrojtjes Civile, Ministrisë së Politikës Ishullore, Ministrisë së Turizmit, Ministrisë së Turizmit, Policisë Greke, Rojes Bregdetare dhe Qarkut. të Ishujve Jon për të diskutuar zbatimin e ndalimit të hyrjes në plazhin “Navagio” gjatë sezonit turistik 2023. Në bazë të rezultateve të autopsisë, u ra dakord që situata të rivlerësohej dy herë në vit.

“Siguria e banorëve dhe udhëtarëve është mbi të gjitha dhe vendimi është marrë duke marrë parasysh të dhënat e reja shkencore të OASP dhe Presidentit të profesor E. Lekkas, nisur nga numri i lartë i vizitorëve në zonë gjatë sezonit turistik. Ministri i Turizmit Vasilis Kikilias përmendi lidhur me këtë temë”, thuhet në njoftim.

Në vitin 2018, shtatë persona u lënduan kur një shkëmb 200 metra i lartë ra në këtë plazh. Një 34-vjeçare çeke ka pësuar një frakturë të rëndë të shtyllës kurrizore. Një tërmet me magnitudë 5.4 në shtator 2022 shkaktoi gjithashtu një rrëshqitje të madhe dheu, e cila mbylli plazhin. Autoritetet lejuan turistët të vizitojnë vendin e famshëm në Instagram, por vetëm me ujë. Noti pranë rrënojave ose hyrja në rërë ishte e ndaluar. I quajtur pas një stuhie të fortë që shkaktoi përmbysjen e anijes së Panagiotis në tetor 1980, plazhi i Navagio tani njihet si Navagio. Anija besohej se ishte përdorur në atë kohë për të kontrabanduar alkool dhe cigare. Kapiteni i anijes, së bashku me disa anëtarë të ekuipazhit, u morën në paraburgim. Megjithatë, ata u liruan më vonë nga gjykata. Mbytja e anijes bëri që banorët vendas të shqetësoheshin se incidenti do të dëmtonte reputacionin e ishullit dhe plazhit. Që atëherë është bërë një atraksion turistik me përmasa të mëdha, prandaj shfaqet në çdo platformë të mediave sociale.

Horoskop