Modë / 30 Nëntor 2022, 15:37

Nga modelja te marka më e mirë, kush "triumfoi" në botën e modës gjatë vitit 2022

Nga modelja te marka më e mirë, kush "triumfoi" në

2022 po i vjen fundi dhe Lyst, platforma që regjistron tendencat në blerjet e modës ka bërë një bilanc, sa i përket protagoinstëve të modës. Cilat marka të modës janë renditur të parat? Logot e kujt janë më të njohurat? Cilët stilistë kanë firmosur bashkëpunimet më të dëshiruara?  Dhe cilët janë personalitetet më të spikatura? 

Një përmbledhje e përgjithshme që bën një bilanc të protagonistëve më "in" të vitit: ja kush ka spikatur më shumë në vitin që po lëmë pas dhe pritet të lulëzojë në 2023.

Marka më e mirë e vitit 2022

Nga modelja te marka më e mirë, kush "triumfoi" në
Miu Miu është marka që mundi konkurrencën në 2022, dhe është e lehtë të kuptohet pse. Falë estetikës bicercore (lëkura luksoze, minifundeve dhe rikthimit të këpucëce balerina, direkt nga viti 2017. Debutimi i linjës së meshkujve me Vjeshtë-Dimër 2022/2023 bëri pjesën tjetër, si dhe sfilata e modës Pranverë-Verë 2023 e cila regjistroi mbi 23 milionë shikime në TikTok.

Logoja më e mirë e vitit 2022

Nga modelja te marka më e mirë, kush "triumfoi" në
Kush do ta kishte menduar. Logoja Diesel, direkt nga vitet nëntëdhjetë, është rikthyer si më e popullarizuara në mesin e markave të modës 2022. Falë Glenn Martens i cili bëri debutimin e tij si drejtor kreativ në vitin 2022, duke i dhënë markës një dalje luksoze dhe nostalgjike. Rripi maxi dhe fundi me pala por dhe çanta 1DR dhe vëmendja e yjeve më joshës kanë kontribuar në suksesin e tij: në prill 2022, labeli u bë një nga markat më të nxehta të modës të vitit, duke hyrë në Lyst. 

Bashkëpunimi më i mirë i vitit 2022

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by JACQUEMUS (@jacquemus)

Titullin e bashkëpunimit më të mirë 2022 e fiton bashkëpunimi i nënshkruar nga Jacquemus dhe Nike. I lançuar në dyqane në fund të qershorit dhe i shpallur në fillim të vitit 2022, ky bashkëpunim pati një rritje prej 2,575% në kërkimet midis nisjes dhe mbërritjes në dyqan. 

Trendi më popullor i vitit 2022

Nga modelja te marka më e mirë, kush "triumfoi" në
Falë publikimit të filmit Barbie të Greta Gerwig, kukulla u bë muza e stilit të vitit. Përveç të qenit ikona kryesore rozë, u kthye në trend-obsesionin e 2022-shit, i cili solli  estetikën barbiecore në Olimp. Mbi të gjithë pati sukses   Valentino.

Këpucët që duhet të keni për vitin 2022

E pabesueshme, asnjëherë e vërtetë: këpucët më trendi të 2022-ës janë shapkat. Për të qenë të saktë, bllokimi i nivelit tokësor të Birkenstock në Boston, i cili pa një rritje prej 593% në kërkime në gjashtë muajt e parë të vitit 2022. 

Çanta që duhet të keni për vitin 2022

Nga modelja te marka më e mirë, kush "triumfoi" në
Në krye të listave të dëshirave, mini çanta Re-nylon Re-edition 2000 nga Prada është artikulli më popullor i vitit. Një çantë që ndërthur të shkuarën me të tashmen, me një çmim ende të volitshëm (nëse përjashtojmë versionin kristal, shumë i dashur). Gjatë verës së vitit 2022, kërkimet u rritën me 131% dhe popullariteti i saj u rrit në TikTok.

Ajo që vendosi trendin për vitin 2022

Nga modelja te marka më e mirë, kush "triumfoi" në
Bella Hadid është protagonistja e padiskutueshme e stilit të rrugës së vitit 2022, me pamjen e saj që gjeneroi një rritje prej 1900% të kërkimeve për artikuj të ngjashëm gjatë vitit. Falë rritjes së popullaritetit të korseve, pantallonave të cargo dhe  UGG ultra mini. Bella fiton gjithashtu momentin e vitit në modë, duke veshur fustanin me llak të bardhë në sfilatën e modës Coperni Pranverë-Verë 2023.

Sfilata më epike e modës për vitin 2022

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nicole Kidman (@nicolekidman)


Me Kim Kardashian, Dua Lipa, Nicole Kidman, Bella Hadid, Naomi Campbell dhe Christine Quinn, shfaqja e dytë Haute Couture e Demnas për Balenciaga ndikoi opinionin publik. Në 24 orët pas shfaqjes, kërkimet në internet për Balenciaga Couture u rritën me 525%.

Dalja më në modë në tapetin e kuq të vitit 2022
Për të nëntin Met Gala, Kim Kardashian veshi fustanin Happy Birthday, Mr. President që i përkiste Marilyn Monroe. Fustani i kultit i Bob Mackie – blerë për 4.8 milionë dollarë në 2016, më i shtrenjti i shitur ndonjëherë në ankand – është ngjitur në krye të kërkimeve: +456%. Dhe merita është gjithashtu e polemikave të shumta që u ngritën për zgjedhjen e veshjes.

Horoskop