Turizmi / 6 Nëntor 2023, 11:33

Si arriti Shqipëria në listën e 30 vendpushimeve më "Cool" 2024 nga National Geographic?

Si arriti Shqipëria në listën e 30 vendpushimeve më

Në vitet e fundit, Shqipëria është kthyer në një mekë të vërtetë për pushimet me çmime të ulëta në rajon dhe në gjithë Evropën, me plazhet e mrekullueshme me ujëra të kristaltë, një kulinari ndër më të larmishmet në Mesdhe dhe me ndërthurjen e kulturës dhe traditës me modernen.

Mirëpo aspiratat e vendit janë shumë më të mëdha, për të qenë jo thjesht një vendmbërritje e pushimeve verore, por një “all-arounder” (pushime gjatë gjithë vitit).

Një dorë dhe shtysë për këtë, mundet ta japë edhe revista prestigjioze botërore, National Geographic, e cila e përcaktoi Shqipërinë si një nga 30 vendpushimet më “cool” të vitit 2024 në të gjithë botën. Por, si dhe pse arriti Shqipëria të përfshihej në këtë listë kaq prestigjioze?

Vetë përshkrimi i National Geographic, mund të na ndihmojë për këtë:

Alpet Shqiptare, Shqipëri

Një arratisje e egër në yllin në rritje të Evropës (titull i dhënë nga NG)! Udhëtarët në gjueti për diçka pak më ndryshe nga aventura e tyre e ardhshme evropiane po shikojnë gjithnjë e më shumë drejt Shqipërisë.

Kjo pjesë e bashkim pjesësh figure ballkanike po tërheq një numër në rritje vizitorësh falë brigjeve të saj të Adriatikut dhe Jonit, të kaluarës intriguese osmane dhe komuniste dhe skenës relativisht të sapolindur të turizmit.

Të zhytur në brendësi veriore, Alpet Shqiptare janë po aq pjesë e shortit.

E njohur, mjaft ogurzezë, si Bjeshkët e Nemuna, kjo mbretëri e majave të thepisura karstike është një ëndërr për alpinistët, ku rrëqebujt enden nëpër pyjet e bredhit dhe lulet e egra mbulojnë dyshemetë e luginës.

Ata që kërkojnë të trajtojnë shtigjet sfiduese të rajonit mund të nisen në një turne të ri, tetë-ditor, të vetë-drejtuar me Walks Worldwide, i cili ofron një itinerar që përfshin udhëtime nëpër kalimet malore, shtëpi tradicionale dhe një vizitë në fshatin Theth, duke filluar pika e shtegut për ecje në Majat e Ballkanit.

Shqipëria është gjithashtu më e aksesueshme se kurrë falë një sërë linjash të reja ajrore. Ryanair ka nisur së fundmi fluturimet drejt kryeqytetit Tiranë nga Edinburgh, Manchester dhe Stansted, ndërsa Wizz Air do të operojë nga Birmingham, Edinburgh dhe Liverpool nga 19 dhjetori 2023.

Burimi "Albanian Post"

Horoskop