Turizmi / 20 Qershor 2024, 11:31

Vendet më të mira për të shkuar në Europë në gusht, rekomandimi i parë Riviera Shqiptare

Vendet më të mira për të shkuar në Europë në

Vera në Europë është madhështore, por gjithashtu janë muajt më të ngarkuar në kontinent për turizmin, që do të thotë se do të ndani pushimet me shumë njerëz të tjerë.

Lonely Planet jep disa rekomandime se ku turistët të shkojnë në Europë për të shmangur turmat dhe pushuar në qoshet magjike të kontinentit. Mes gjashtë vendeve të rekomanduara për të pushuara në gusht, e para renditet Riviera shqiptare.

Riviera Shqiptare

Ndërsa nuk është më “perla e fshehtë” që ishte në fillim të mijëvjeçarit kur plazhet ishin bosh dhe çmimet vërtet të përballueshme, bregdeti i mrekullueshëm jugor i Shqipërisë mbetet një kënaqësi për ata që kërkojnë diell, rërë dhe ushqim deti.

Saranda tani është një qytet me aktitvitete të shumta festive, me shëtitoren e saj të mbushur me bare. Për resorte më të qeta, shkoni në bregdetin e Himarës, e cila është e rrethuar nga disa plazhe të mira (shkoni në Potam).

Në gusht, ju keni të garantuar diellin, ujërat e ngrohta dhe temperaturat që arrijnë deri në 30°C; siç pritej, shezllonët dhe çadrat e plazhit janë shumë të kërkuara, por mund të gjeni ende vende të qeta me rërë në vende si Palasa, Borshi, plazhi me guralecë në Bunec dhe ishujt pranë Ksamilit. Ose mund të kaloni nëpër Qafën e Llogorasë për të shkuar në Gjirin e Vlorës, ku do të gjeni më shumë resorte dhe shëtitje me anije e varka për në plazhet e izoluara në fund të Gadishullit të Karaburunit. Përveç plazhit, ju mund të vizitoni sitin arkeologjik të Butrintit, ku rrënojat greke, romake dhe bizantine, disa që datojnë 2500 vjet më parë, të grumbulluara në një kodër me gurë.

Pelion Peninsula, Greece

Sigurisht, mund të kaloni kohën në plazhet e tej mbushura të një ishulli grek. Por në gushtin e nxehtë, shkoni në Pelionin e freskët, ka një gamë vendpushimesh bregdetare, kryesisht më të izoluara dhe të qeta se gjetkë: provoni Horto ose Milina në bregun perëndimor të mbrojtur ose Horefto, Agios Ioannis dhe Damouharin e këndshme pranë plazhit të bukur Fakistra në bregun lindor.

Brendësia malore është e mbushur me bukuri natyrore dhe kulturore. Këtu, ajri është disa gradë më i freskët se në bregdet, dhe gjatë verës mund të merrni trenin që shkon nga Ano Lechonia në Milies, i cili funksionon çdo ditë në korrik dhe gusht.

Minho, Portugali

Ku bëjnë pushime portugezët në vendin e tyre? Ata që e njohin mirë shijojnë pushimet në vendlindjen e mbretërisë: rajoni verior Minho, një tokë me kodra të gjelbra, kulturë tradicionale dhe shije të mrekullueshme. Minho njihet për vinho verde-n e tij, “verë e gjelbër,” e cila del në treg vetëm disa muaj pas prodhimit. Kuzhina është gjithashtu e shijshme – Minho u shpall Rajon Evropian i Gastronomisë në vitin 2016. Ka shumë specialitete lokale.

Austria Qendrore

Shijoni relaksimin në mes të peizazheve të mrekullueshme malore.

Një grup i dendur saunash, qendrash trajtimi dhe ujërash termale shtrihet në një pjesë të gjerë të Austrisë qendrore në lindje dhe jug të Salzburgut, shumica me një sfond të lartë të majave alpine, livadheve dhe luginave. Fokusi ndryshon pak nga një vend në tjetrin. Në Bad Aussee, prisni një dietë të shëndetshme plus aktivitete në natyrë, në përputhje me konceptet e terapive Kneipp.

Bregdeti i Belgjikës

Shijoni rrugën më të gjatë të tramvajit në botë dhe shijoni ushqimet e detit të shijshme.

Belgjika mund të mos jetë destinacioni i dukshëm për një pushim në plazh. Por me një shtrirje prej pothuajse të pandërprerë prej 70 km (44 milje) të rërës së bardhë që kufizon Detin e Veriut, ndoshta duhet të jetë – rreth fillimit të shekullit të 20-të, ajo tërhoqi pushuesit e modës në resortet e saj. Sot, bregdeti belg është i mbushur me atraksione – akuariume, parqe, sporte ujore – të gjitha të arritshme me Kusttram (Tramvaji Bregdetar). Kjo linjë tramvaji e nderuar, e themeluar në vitin 1885, është më e gjata në botë, duke  u shtrirë 67 km (42 milje) midis De Panne në perëndim dhe Knokke-Heist në lindje./monitor

Horoskop